Autonomiczne maszyny czyszczące – nowy trend czy chwilowa ciekawostka?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Koronawirus nauczył nas bardziej dbać o czystość, a przy okazji pokazał, że profesjonalne sprzątanie nie zawsze jest czynnością bezpieczną dla ludzi. Tym większe nadzieje rozbudzają nadchodzące premiery maszyn autonomicznych oraz śmiałe plany rozwoju tej gałęzi rynku

Producenci sprzętu czyszczącego coraz częściej stawiają na rozwój technologii przyszłości – autonomicznych maszyn sprzątających. Koronawirus tylko przyspieszy trendy rozwoju w branży, bo z jednej strony wiele osób i przedsiębiorstw dostrzegło konieczność regularnego sprzątania maszynowego, a z drugiej – zobaczyliśmy, że operatorzy maszyn nie zawsze pracują w bezpiecznych warunkach. Przyjrzyjmy się choćby pracy osób sprzątających i dezynfekujących szpitalne oddziały zakaźne. Choć powinno się im zagwarantować co najmniej te same środki ochrony, którymi dysponuje personel medyczny, rzeczywistość nie zawsze odpowiada tym wyobrażeniom.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Tym większe nadzieje wiążemy z polską premierą autonomicznego automatu szorująco-zbierającego Nilfisk SC50. Maszyna, którą dobrze zdążyły poznać rynki północnoamerykańskie, ostatnio zadomowiła się także w państwach Europy Zachodniej, a już niedługo trafi do sprzedaży w Polsce. Będzie mogła działać wszędzie tam, gdzie obecność operatora jest niekonieczna lub wręcz niepożądana.

Przyszłość sprzątania maszynowego zależy od sensorów i elektroniki. Automat szorująco-zbierający Nilfisk SC50 wyposażony jest w czujniki odległości, kamery 3D oraz laserowe dalmierze. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Urządzenie musi ocenić, co – i w jakiej odległości – się przed nim znajduje. I najważniejsze: czy na jego drodze nie pojawił się człowiek. Potencjalna kolizja z taką maszyną może być groźna, dlatego systemy ochrony przechodniów są dla jej konstruktorów absolutnym priorytetem. O tym, że działają one prawidłowo, świadczy bezpieczna eksploatacja kilku podobnych urządzeń na zatłoczonym Lotnisku Charles’a de Gaulle’a w Paryżu.

Trend rozwojowy

Przy tak szybkim rozwoju technologii ingerencja człowieka w procesy maszynowego sprzątania może ulec znacznemu ograniczeniu, i to stosunkowo szybko. Już teraz pojawiają się narzędzia takie jak wspomniany Nilfisk SC50, które umożliwiają sprzątanie niemal bez udziału operatora. Jest to ciekawy trend, który w ciągu najbliższych trzech, czterech lat zdobędzie większe uznanie rynku.

Wystarczy spojrzeć na rozwój branży motoryzacyjnej. Jeszcze kilka lat temu autonomiczne pojazdy Tesli znajdowały się zaledwie na deskach kreślarskich, a dziś coraz częściej mówi się o wdrożeniu tak zwanego piątego poziomu autonomiczności.  W przypadku ruchu drogowego to bardzo skomplikowana kwestia: mamy przecież do czynienia z ogromną liczbą zmiennych zachowań, z koniecznością przestrzegania przepisów, z wysoką prędkością pojazdów. W przestrzeni produkcyjnej, logistycznej czy usługowej nie ma aż tak wielu ograniczeń. Dlatego autonomiczne rozwiązania wspierające proces maszynowego sprzątania są już w zasięgu ręki.

Zrozumieć potrzeby klientów

Dla producentów maszyn czyszczących kluczowe jest zrozumienie potrzeb klientów oraz warunków pracy i zweryfikowanie ich w odniesieniu do możliwości technicznych. Na przykład zastosowanie maszyny autonomicznej w przestrzeni publicznej w okresie największego nasilenia ruchu pieszego może ograniczyć

skuteczność pracy urządzenia ze względu na funkcjonowanie systemu bezpieczeństwa. Ale ta sama maszyna w tej samej przestrzeni, lecz przy właściwie ustawionym harmonogramie może wykonać swoją pracę szybko i skutecznie. W obiektach przemysłowych pracę urządzeń czyszczących można również dopasować do cyklu produkcyjnego.

Dużą zaletą automatu szorująco-zbierającego Nilfisk SC50 jest to, że może pracować nie tylko w trybie autonomicznym, ale również manualnym, czyli z operatorem. Pozwala to na pełne wykorzystanie jego możliwości technicznych i dużą elastyczność w działaniu. Obecnie przygotowujemy się do wprowadzenia Nilfisk SC50 na rynek polski. Zorganizowaliśmy już kilka pokazów przedpremierowych i testów z udziałem naszych kluczowych klientów, co spotkało się z ich pozytywnym odbiorem. Uznajemy to za kolejny krok w rozwoju zarówno technologii autonomicznego sprzątania, jak i marki Nilfisk w Polsce.

Autor

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

6 odpowiedzi

 1. You are truly a good webmaster. This web site loading speed
  is incredible. It kind of feels that you’re doing any distinctive trick.
  Also, the contents are masterpiece. you have done a magnificent
  task on this topic! Similar here: celestique.top and also here:
  Sklep internetowy

 2. Hello! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good
  gains. If you know of any please share. Many thanks!
  You can read similar art here: E-commerce

 3. Hello! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying
  to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Thanks! You can read similar blog here:
  E-commerce

 4. Hi! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted
  keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share.
  Thank you! I saw similar art here: Auto Approve List

 5. Hi! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my website to
  rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Many thanks!
  I saw similar blog here: GSA List

 6. Wow, fantastic blog layout! How lengthy have you ever been blogging for?
  you make running a blog look easy. The overall look of your website is magnificent, as well as the content material!
  You can see similar here ecommerce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się na newsletter

Nigdy nie przegap żadnych ważnych wiadomości. Poinformujemy Cię o nowym wydaniu magazynu Forum Czystości. Zapisz się już teraz!