W roku 2022 Parlament Europejski przyjął Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Dyrektywa wprowadziła zmiany w zakresie raportowania zrównoważonego rozwoju przez firmy działające w Unii Europejskiej.
Podmioty będą zmuszone dostarczać szczegółowych informacji dotyczących wpływu na środowisko, działań społecznych i zarządczych (ESG) w swojej działalności.
Firmy zmuszone będą do raportowania w kwestiach emisji CO2, prawa pracowników a także zarządzanie ryzykiem.
Czy w usługach utrzymania czystości istnieją narzędzia, które mogą wspomóc ten proces i ocenić przedsiębiorstwo w zakresie zrównoważonego rozwoju?
Czy istnieją certyfikaty, które w sposób przejrzysty mogą ocenić organizację pod kątem środowiska, społecznym, etycznym oraz łańcucha dostaw?
Jednym z certyfikatów, która kompleksowo ocenia całość jest EcoVadis
Platforma technologiczna, która umożliwia ocenę praktyk i sposobu postępowania dostawców w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu.
Karta wyników weryfikuje organizację w czterech płaszczyznach:
- Środowisko: odpady, woda, energia, zanieczyszczenia, substancje chemiczne, różnorodność biologiczna;
- Społeczny: szkolenia, dyskryminacja, nękanie, różnorodność, przestrzeganie praw człowieka, BHP, warunki pracy, dialog społeczny;
- Etyczny: korupcja, łapówkarstwo, praktyki antykonkurencyjne, odpowiedzialne zarządzanie informacjami;
- Zrównoważone zamówienia – nadzór nad kwestiami społecznymi i środowiskowymi dostawcy
Rozpoczęcie procesu weryfikacyjnego jest uzależnione od zgłoszenia do systemu, wiąże się z poniesieniem opłat w zależności o wariantu od 1049 USD do 4669 USD stan na wrzesień 2024.
Właściciele i zarządcy centrów handlowych mają obowiązek podejmowania działań na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej w swojej działalności. W realizacji celów zrównoważonego rozwoju (ESG) mogą im pomóc ekologiczne usługi sprzątania.
W listopadzie 2022 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę CSRD, która zobowiązuje firmy do podejmowania działań ograniczających negatywny wpływ prowadzonej działalności m.in. na środowisko.
Już od początku 2024 roku spółki giełdowe, a od roku 2025 roku duże firmy, w nakazie dyrektywy CSRD, są zmuszone do posiadania danych w celu przygotowania raportów ESG.
W następnych latach lista przedsiębiorstw zobligowanych do raportowania będzie się stopniowo zwiększać, a ESG już stało się ważnym kryterium, np. przy wycenie, finansowaniu czy ubezpieczeniu nieruchomości.
Główne wyzwania dotyczące realizacji strategii ESG w ciągu następnych trzech lat*:
17% – Inne czynniki ekonomiczne odwracające uwagę od czynników ESG
16% – Rosnące i zmieniające się wymagania legislacyjne
15% – Brak środków na inwestycje w transformację ESG
14% – Technologia niezbędna, by efektywnie mierzyć i identyfikować inicjatywy ESG
14% – Identyfikacja i pomiar właściwych wskaźników ESG
Źródło https://ecovadis.com
Ekologia na drugim planie?
Na dzień dzisiejszy duże grono przedsiębiorstw przekład w czasie start wdrożenia ESG. Natomiast wąskiej grono specjalistów mających szeroką wiedzę na temat ESG uważa, że to ostatni moment na wykonanie pierwszych zdecydowanych działań na rzecz zielonej ścieżki. Aby osiągnąć cel, jakim jest neutralność klimatyczna do 2050, przedsiębiorcy powinni już teraz rozpocząć wdrażanie odpowiednich działań w swoich firmach. Dotyczy to również usług sprzątania i utrzymania czystości w nieruchomościach komercyjnych, na terenie obiektów handlowych, biurach czy halach logistycznych.
Sukcesywnie rośnie liczba zapytań o proekologiczne usługi sprzątania w obiektach, jednak dla inwestorów i zarządców wciąż bardzo istotna jest optymalizacja kosztów nie sam fakt wdrożenia ekologicznych rozwiązań, które nie zawsze są tańsze niż tradycyjne.
Ecolabel na rzecz ekologii
Gwarantem jakości produktów i usług jest certyfikacja środowiskowa, dlatego wybór partnerów biznesowych, którzy legitymują się ekologicznym znakiem jakości może mieć kluczowy wpływ na standaryzację działalności w duchu ESG. Przykładem takich certyfikatów są:
- najczęściej wybierany na świecie – Ecovadis
- oraz najbardziej popularny w Europie – EU Ecolabel.
Ekoznak widnieje obecnie na ponad 14 tys. produktów we Włoszech, ok. 13,7 tys. – w Hiszpanii i blisko 12 tys. wyrobów francuskich.
W Polsce certyfikacją Ecolabel objęto 1974 produkty.
Grupa Kapitałowa Impel jako jedyna w obszarze FM w Polsce , jest właścicielem obu certyfikatów EU Ecolabel i Ecovadis.
Źródło https://www.pcbc.gov.pl/pl/uslugi/ecolabel/eu-ecolabel