Dla mnie odpowiedź na tytułowe pytanie, jest oczywista. Ale jak przed każdą ważną decyzją, warto głęboko przemyśleć sprawę oraz rozpatrzeć wszystkie „za” i „przeciw”…
Na początek kilka przeczytanych w różnych źródłach myśli: „Ten, kto robi to, co lubi, nigdy nie pracuje”, „Każdy, kto zakłada własny biznes, ma dość odwagi, aby poszukać swojego miejsca w życiu”, „Bogactwo = niezależność + szczęśliwa i zdrowa rodzina, to podstawowe warunki sukcesu”. Każda z nich to całkiem niezły motywator do działania.
Przeczytałem w internecie taki list. „ (…) Od ponad 20 lat pracuję w tej samej firmie, na podobnym stanowisku. Co jakiś czas zmienia się nie tylko kierownictwo, ale też np. sposób zarządzania i rozliczania (jestem księgową). Przy każdej zmianie jakaś część załogi traci pracę. Mnie się do tej pory udawało, ale jestem coraz starsza i bardzo się boję, że przy następnych zmianach w firmie to ja pójdę na bruk. Boję się tak bardzo, że mnie to paraliżuje. Mam zawroty głowy i już w niedzielę wieczorem boję się iść do pracy. Co mam zrobić?”. Albo: „Jestem kłębkiem nerwów, w pracy stale chcą ode mnie więcej i więcej. Dłużej tego nie zniosę”.
Czy i Ty masz podobne odczucia? Wiele osób przez długie lata walczy z sobą, zastanawiając się czy warto zacząć pracować „na swoim”? Niektórzy niemal rodzą się z decyzją na „tak”, ale są i tacy, którzy dopiero po latach, sfrustrowani pracą dla innych, dochodzą do wniosku, że czas nagli. Niektórzy też dopiero pod koniec życia zawodowego wręcz zmuszeni są do podjęcia decyzji przez sytuację lub los. I potem żałują, że nie zdecydowali się wcześniej założyć własnej działalności. Najnowsze badania wykazują, że niemal co piąty zatrudniony marzy o założeniu własnej firmy. Kariera zawodowa, zwłaszcza w cudzej firmie, to wzloty i upadki. Ten ostatni to wypowiedzenie. Warto więc mieć swój plan!
Poznaj argumenty za założeniem własnej działalności usługowego sprzątania:
- Jesteś dla siebie szefem. Nikt nigdy Cię nie zwolni.
- Masz wreszcie coś własnego i ogromną szansę rozwoju swojego pomysłu.
- Nareszcie pracujesz dla siebie, a nie dla swojego szefa i na całą organizację.
- Zarobisz tyle, ile wypracujesz.
- Staniesz się mniej nerwowy, bo praca dla kogoś to stres i nerwy (tak mają ambitni).
- Nikt Ci nie rozkazuje, nie wymaga niemożliwego.
- Masz możliwość zarządzania własnym czasem, bo Ty decydujesz, kiedy pracujesz, a kiedy zakończysz dzień pracy.
- Wiedzę z dziedziny biznesu przyswajasz (rozszerzasz) stosownie do potrzeb chwili.
- Wprowadzasz jasne, proste i sprawdzone rozwiązania do prowadzenia swojego biznesu.
- Nie tracisz czasu na dojazd do pracy (przy samozatrudnieniu).
- Pracując dla siebie, kontrolujesz własne życie, czas pracy i sukcesy, których pragniesz.
- Pamiętaj, że wraz z wiekiem Twoja wartość na rynku pracy będzie malała.
- Jest duże prawdopodobieństwo, że pracując na swoim, poprawisz komfort własnego życia.
- Pracując dla kogoś, nigdy się nie wzbogacisz, a pracując dla siebie, nie masz ograniczeń.
- Ty przyjmujesz ludzi do pracy, Ty decydujesz, kogo, kiedy, gdzie i za ile zatrudnisz.
- Wraz z rozwojem biznesu jesteś niezależny/a finansowo.
- Możesz osiągać nieograniczone dochody.
- Możesz starać się o dotację finansową do prowadzonej działalności, utworzonego stanowiska pracy lub zatrudnienia osoby niepełnosprawnej.
- Możesz mieć też życie dla siebie, rozwijając własny biznes, ale…
- Będziesz pracować dłużej, więcej i o każdej porze…
- Pracując dla siebie, nie będziesz odczuwać, że pracujesz (o ile praca będzie Twoją pasją).
- Rozwiniesz swoją osobowość oraz intelekt szybciej, niż pracując dla kogoś.
- Będziesz miał możliwość wyboru kierunku i specjalizacji.
- Im bardziej unikatowe umiejętności będziesz posiadać, tym lepiej będą one wyceniane na rynku pracy. Ale jak w każdym zawodzie, to pasja do jego wykonywania ma kluczowe znaczenie.
- Nie będziesz sam. Masz możliwość korzystać z doświadczeń trenerów, mentorów i tych, którzy tę drogę już przeszli.
Oczywiście, jak wszystko w życiu, i własny biznes ma swoje wady:
1. Stres, niepewność – ale w Polsce jest ponad 0,5 mln miejsc, które obsługują firmy sprzątające, znajdziesz też i dla siebie miejsce.
2. Możliwość bankructwa, ale w biznesie usługowego sprzątania koszt inwestycji jest niewielki.
3. Brak gwarancji sukcesu. Ale dla nabywcy CLEAN-EXPRESS PC, karta gwarancji zysku jest gwarancją sukcesu.
4. Nielimitowany czas pracy. Tak jest tylko w pierwszym roku działalności, później znajdziesz zaufanego menedżera.
5. Duże obciążenie psychiczne. To tylko mit.
6. Konieczność płacenia podatków. Tak, to boli.
7. Będziesz na świeczniku – stale pod obserwacją pracowników. Z tym musisz się liczyć.
Praca, zwłaszcza w pierwszych latach Twojej działalności, to rzeczywiście znacznie większy wysiłek niż praca na etacie u obcego pracodawcy. Ale już wkrótce Ci się to opłaci z nawiązką. Załóż własny biznes, nie za wiele ryzykujesz, będziesz się uczył/a wraz z rozwojem firmy. Chodzi o to, abyś po latach był/a nie tylko ekspertem w wynajdowaniu powodów, dlaczego posiadanie własnego biznesu nie miało sensu. Tacy eksperci są mało użyteczni, rynek nigdy nie będzie poszukiwał takich ekspertów. W tym miejscu chciałbym zacytować fragment z książki „100 sekretów ludzi sukcesu” Davida Nivena: „Spośród osób pytanych, czego żałują w swoim życiu, 80% zwraca uwagę nie na to, co robili, lecz na działania, których nie podejmowali. Inaczej mówiąc, ludzie w większym stopniu żałują tego, że nie zdecydowali się na pewne akcje, niż tego, że w niektórych działaniach spotykały ich niepowodzenia”.
Najbogatsze miejsce na ziemi
I na koniec jeszcze jedno zdanie, które powinno wywrzeć na Tobie tak wielkie wrażenie, jak i wywarło ono na mnie. Cytat ten pochodzi z książki Agnieszki Kluczki „Amerykańscy multimilionerzy. Nawyki i sposób myślenia, które zbudowały fortuny”, Polki obserwującej działalność amerykańskich bogaczy:
„Podobno, jak powiedział pewien biznesmen, najbogatsze miejsce na ziemi to cmentarz. Dlaczego? Bo tam znajdują się nieodkryte talenty, niezałożone biznesy, nigdy niewynalezione wynalazki i nigdy nierozpoczęte kariery. Ponieważ tym ludziom zabrakło odwagi i zaufania do samych siebie. To emocjonalne przesłanie bardzo skutecznie skłania do myślenia o sposobie, w jaki kierujemy naszym życiem, i o tym, czy wykorzystujemy swój potencjał”. Dodam od siebie, że z potencjałem każdego z nas jest jak z powietrzem, każdy żyjący go ma i może nim oddychać, ile tylko wciągnie do płuc. Ty masz potencjał tu i teraz, nie mniejszy niż inni. Bogactwo twórz wokół siebie, dla siebie i najbliższej rodziny. Skoro czytasz ten tekst, wiesz, czego szukasz i pragniesz, jesteś też na najlepszej drodze do sukcesu własnego biznesu. Szukaj pomocy u tych, którzy ten biznes znają. I nie otwieraj drzwi już otwartych, bo zbytecznie tylko stracisz czas.
Więcej na www.clean-expresspc.pl