Czyszczenie schodów i chodników ruchomych – przegląd skutecznych rozwiązań

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Schody ruchome stały się obowiązkowym elementem wyposażenia galerii handlowych czy obiektów użyteczności publicznej. Dzięki nim jesteśmy w stanie szybko, komfortowo i w bezpieczny sposób pokonywać niewielkie różnice wysokości. Nie każdy jednak wie, że usuwanie zabrudzeń z tego typu konstrukcji wymaga naprawdę fachowych urządzeń i rozwiązań.

Obecnie trudno wyobrazić sobie większe obiekty handlowe, dworce, lotniska czy metro bez schodów ruchomych. Dzięki ich zastosowaniu znacznie usprawnił się ruch osób w miejscach takich jak galerie handlowe czy zejścia na perony. Funkcjonowanie tych urządzeń jest dla nas już tak naturalne, że korzystamy z nich praktycznie nieświadomie.

Więcej brudu

Bezpieczeństwo korzystania ze schodów ruchomych wymogło na konstruktorach wprowadzenie wielorowkowej budowy podestu stopnia, co z kolei przełożyło się na zwiększone gromadzenie zabrudzeń. Na dużą ilość brudu szczególnie narażone są schody i chodniki ruchome zlokalizowane przy wejściach do budynku lub przy strefie gastronomicznej.

W dużej części budynków brak jest odpowiedniej ilości mat wejściowych, które powinny zatrzymywać większość brudu przenoszonego z zewnątrz. W okresie zimowym sól wnoszona na schody może spowodować trwałe uszkodzenia powierzchni, która nawet po czyszczeniu będzie wyglądała na brudną. Dodatkowym problemem jest w wielu przypadkach wylewający się smar z napędu schodów i chodników ruchomych. Z reguły widoczne jest to po bokach stopni. W połączeniu z kurzem tworzy trwałą, z biegiem czasu coraz trudniej usuwalną warstwę brudu.

Z kolei przy strefie gastronomicznej zagrożeniem są wszelkiego rodzaju płynne produkty spożywcze, wylewane przez klientów. Nieusuwane na bieżąco mogą powodować trwałe uszkodzenia na powierzchni schodów.

Ważne, by nie czekać

Istotna jest także świadomość i wiedza administratorów obiektów, że specyficzna konstrukcja podestu schodów oraz liczba osób z nich korzystających, a także umiejscowienie wymagają dobrania odpowiedniego sprzętu, metody i częstotliwości mycia oraz okresowego czyszczenia. Schody ruchome znajdujące się w budynku biurowym, oddalone od strefy wejściowej, będą wymagały zdecydowanie mniej zabiegów pielęgnacyjnych i mniej zaawansowanego sprzętu niż schody umieszczone w galeriach handlowych. Z obserwacji jednak wynika, że większość administratorów czeka do ostatniej chwili, czyli do momentu, kiedy koszt usługi znacznie wzrasta przez konieczność użycia bardziej agresywnych środków i wydłużenie czasu wykonania usługi.

Aby uniknąć wysokich kosztów i nadmiernego zużycia środków, należałoby wprowadzić regularne serwisowanie przez firmę usługową schodów oraz chodników ruchomych.

Skuteczne systemy

Na rynku istnieje kilka rozwiązań przeznaczonych do czyszczenia schodów i chodników ruchomych. Systemy manualne są najtańszą metodą usuwania zanieczyszczeń, lecz przy dużych zabrudzeniach wymagają większych nakładów pracy i częstej wymiany padów czyszczących. Takie rozwiązania proponuje dwóch dostawców Bravos – system Tread-TEQ oraz Saneclean. Obydwa systemy opierają się na padach, w których powierzchnia robocza jest dopasowana do konstrukcji 99% rodzajów schodów. Nacięcia typu W i typu V precyzyjnie wpasowują się w powierzchnię stopnia.

Bravos, system Tread-TEQ (stopnie) i Riser_TEQ (podstopnie)

Czyszczenie schodów rozpoczyna się od zwilżenia powierzchni roztworem roboczym (Escalator Cleaning Solution, stężenie 1%). Następnie należy dopasować pad do rodzaju schodów i zamocować do stelaża. Po namoczeniu w kuwecie i odciśnięciu nadmiaru roztworu położyć na stopniu, lekko dociskając. Ważne jest, aby podczas czyszczenia schody poruszały się w naszym kierunku. Czas pracy jednym padem wynosi od 2 do 4 minut w zależności od stopnia zabrudzenia schodów. Po tym czasie należy zmienić pad na nowy. Pady są wielokrotnego użytku – jeśli nie uległy uszkodzeniu, należy je po pracy wypłukać wodą i wysuszyć. Czyszczenie podstopni przeprowadza się podobnie, z tą różnicą, że schody muszą być wyłączone.

Saneclean

Tu metoda czyszczenia schodów ruchomych jest podobna do wyżej opisanej. W tym systemie dodatkowo wprowadzono szczotki do czyszczenia na sucho i mokro przed użyciem padów. Szczotki mają rozdrobnić i zebrać brud oraz kurz. Zalecany czas pracy szczotką i padami wynosi do 5 minut. Po tym czasie należy oczyścić szczotkę z zebranych zabrudzeń, a pad wymienić na nowy. Do mycia schodów zalecany jest żelowy środek stosowany bez rozcieńczania, co gwarantuje, że środek nie będzie spływał do mechanizmu napędowego.

Obydwa systemy oferują trzy szerokości padów – 60, 80 i 100 cm. Pozwala to optymalnie dopasować narzędzie do czyszczonej powierzchni.

W ofercie Saneclean znajduje się plecakowy, akumulatorowy system Ecogum do usuwania gum do żucia. Zwłaszcza na schodach i chodnikach ruchomych usuwanie gum jest kłopotliwe. W miejscu kontaktu szczotka wydziela bezpieczną mieszaninę parową o neutralnym pH, która powoduje odparowanie gumy i umożliwia jej usunięcie. Dzięki połączeniu ciśnienia, wysokiej temperatury i roztworu czyszczącego usunięcie gumy trwa kilka sekund – jedna osoba może w ciągu godziny usunąć wiele gum, nie powodując żadnych zakłóceń w miejscu publicznym. Urządzenie Ecogum nie wymaga stosowania węży ciśnieniowych czy szkodliwych środków chemicznych i nie powoduje opryskiwania okolicy czyszczonego miejsca, dzięki czemu jest bardzo odpowiednie do stosowania w mocno uczęszczanych i ruchliwych miejscach. Bateria zapewnia ciągłą pracę do 8 godzin.

Maszyny do mycia schodów i chodników ruchomych

Na rynku jest szereg rozwiązań przeznaczonych do czyszczenia schodów i chodników ruchomych. Jednym z wiodących producentów, który oferuje nam dwa tego typu rozwiązania, jest firma Kärcher ze swoimi urządzeniami BR 45/10 Esc i BR 47/35 Esc.

Urządzenie BR 45/10 Esc

Odkurzacz do schodów ruchomych i chodników ruchomych, które można w łatwy i szybki sposób odkurzyć. Szczotki walcowe wyciągają zabrudzenia, natomiast dwie turbiny powodują podciśnienie i przemieszczenie zabrudzeń do 10-litrowego worka, który po zapełnieniu należy zamknąć, wyrzucić i założyć nowy. Zaletą tego urządzenia jest prosta obsługa oraz możliwość pracy przy włączonych ciągach. Należy pamiętać, by schody podczas pracy oddalały się od urządzenia, dzięki czemu zamontowane szczotki w maszynie będą wybierały brud, tworząc dodatkowy opór dla zabrudzeń i wyciągając je z powierzchni stopnia. Maszyna nie usunie zabrudzeń przylepionych do schodów ani plam.

Urządzenie BR 47/35 Esc

Służy do pracy na mokro. Wyposażone jest w dwa rodzaje szczotek czyszczących, jak również w specjalne grzebienie prowadzące i zbierające. Grzebienie te są dostosowane do producenta schodów, dzięki czemu tworzy się podciśnienie pozwalające na usunięcie roztworu roboczego wraz z zabrudzeniami. Grzebienie mają dodatkowo różne kolory, co pozwala na szybkie ich rozróżnienie, a w przypadku gdyby ktoś zapomniał, na maszynie znajdują się piktogramy pozwalające na szybki dobór właściwych grzebieni.

Urządzenie charakteryzuje się wysoką prostotą pracy. Ma trzy możliwe tryby: praca z roztworem roboczym dozowanym pulsacyjnie na schody, praca z roztworem roboczym dozowanym w sposób ciągły na schody, praca samymi szczotkami oraz turbiną bez dozowania roztworu roboczego.

Maszyna wyposażona jest w specjalny pedał, na którym operator musi stać podczas pracy. Zapobiega to niekontrolowanemu włączeniu maszyny. Jest to o tyle ważne, gdyż podczas pracy urządzenia schody muszą oddalać się od niego, a maszyna powinna znajdować się u dołu schodów.

Jedyne, co musi zrobić operator, to przestawiać urządzenie, ponieważ jego szerokość nie pozwala na wyczyszczenie jednego biegu schodów.

Produkty Kärchera nie rozwiązują jednak kompleksowo problemu mycia schodów ruchomych – obie maszyny zamiatają i myją tylko stopień. Powierzchnie pionowe nadal trzeba myć ręcznie.

Produkty Kärchera są jednak dobrym rozwiązaniem do mycia chodników ruchomych.

Juma: Step 110 od firmy Bravos

Model przeznaczony jest tylko do mycia schodów ruchomych. Zastosowany w maszynie układ szczotek pozwala jednocześnie myć stopień i podstopień. Układ ssący zapobiega przedostawaniu się roztworu do mechanizmu schodów. Urządzenie ma zaprogramowane na stałe trzy programy mycia, różniące się długością cyklu – czym zdecydowanie zmniejsza problemy z obsługą.

Maszyna mimo swojej wagi może być obsługiwana przez jedną osobę. Przemieszczanie po schodach odbywa się za pomocą siłowników, które unoszą maszynę na kolejny poziom schodów. Operator musi jedynie prawidłowo ustawić maszynę na stopniach i uruchomić program myjący. Użycie tej maszyny wymaga wyłączenia biegu schodów, co wymusza pracę poza godzinami działania obiektu.

Transport urządzenia odbywa się za pomocą specjalnej platformy, a rozmiary maszyny pozwalają na transport.

Travel 600 od firmy Bravos

Model przeznaczony jest do chodników ruchomych. Maszyna ma szczotki o różnych długościach włosia ułożone przeciwbieżnie w kształcie klina, dzięki czemu dokładnie czyści i rozprowadza wodę. Travel 600 opiera się na skutecznym i bezpiecznym systemie mechanizmu próżniowego. Poprzez wytworzenie podciśnienia brud może być całkowicie rozpuszczony i usunięty bez przedostania się wody do wnętrza mechanizmu.

Podobnie jak w modelu Step 110 trzy stałe programy o różnych długościach cyklu ułatwiają obsługę maszyny. Program jest dobierany do intensywności zabrudzeń.

Estetyka i koszty

Klient musi zdawać sobie sprawę, że zamontowanie schodów to nie wszystko, bo ich bieżące i okresowe utrzymanie to najważniejszy z aspektów wizualnych obiektu. Zabrudzone schody ruchome i chodniki negatywnie wpływają na ogólną estetykę obiektu. Utrzymanie schodów ruchomych i chodników w czystości poprzez regularne czyszczenie nie tylko polepsza estetykę, ale również drastycznie zmniejsza koszty konserwacji. Mycie mocno zabrudzonych schodów ruchomych, które nie są regularnie czyszczone, wymaga kilkukrotnych powtórzeń, co zwiększa koszt, a także wymusza zastosowanie silniejszych roztworów, wpływających negatywnie na czyszczoną powierzchnię. Liczba rozwiązań dostępnych na rynku pozwala na wybór odpowiedniej technologii mycia schodów i chodników ruchomych. Aby dobrać odpowiednie urządzenie lub system, musimy poznać wymagania klienta, ocenić stan powierzchni schodów i chodników ruchomych i wskazać prawidłowy proces pielęgnacji i czyszczenia.

Autor

  • Marek Stefaniak

    Kierownik ds. Technologii w Grupie Kapitałowej Clar System. Certyfikowany Trener Polskiej Izby Gospodarczej Czystości. Od ponad 20 lat praktyk w branży utrzymania czystości, szkoleniowiec z zakresu technologii sprzątania. Realizując cel optymalizacji kosztów wdrażam i nadzoruję zastosowanie nowoczesnego sprzętu i chemii profesjonalnej.

    View all posts
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Zapisz się na newsletter

Nigdy nie przegap żadnych ważnych wiadomości. Poinformujemy Cię o nowym wydaniu magazynu Forum Czystości. Zapisz się już teraz!