Czyszczenie silosów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Silos to zbiornik przeznaczony do składowania i przechowywania różnego rodzaju materiałów, zarówno sypkich jak i płynnych. Często są to produkty rolne służące do wytwarzania żywności. Wszystkie miejsca składowania produktów spożywczych muszą być odpowiednio czyszczone i dezynfekowane, dotyczy to także silosów. W odróżnieniu od magazynów, w których przechowywane są zazwyczaj towary w opakowaniach, w silosach produkt ma bezpośrednią styczność ze ścianami. Dlatego ważne jest dbanie o ich odpowiednią czystość.

Jak często i dlaczego wykonuje się czyszczenie silosów i zbiorników przemysłowych?

Utrzymywanie czystości i higieny w zakładach produkcyjnych to w dzisiejszych czasach podstawa. Samo mycie hal czy magazynów to jeszcze nie wszystko, bo każdy przemysł wiąże się z przechowywaniem i transportem surowców oraz produktów. Różnego rodzaju zbiorniki są wykorzystywane na wielu etapach produkcji i niezbędne jest dbanie o ich dobry stan techniczny oraz czystość. Regularne czyszczenie i przy okazji sprawdzanie stanu technicznego zbiorników przemysłowych jest ważne, by zapewnić ich sprawne działanie.

Częstotliwość mycia zbiorników zależy od materiału, z jakiego są wykonane, intensywności użytkowania oraz od rodzaju przechowywanych produktów. Nie można określić jednego harmonogramu czyszczenia silosów czy zbiorników przemysłowych dla każdego rodzaju produkcji. Zaleca się, by najczęściej czyścić zbiorniki na żywność, takie jak silosy zbożowe czy silosy na mąkę. Wykonuje się to przede wszystkim po to, by nie rozwinęły się w nich pleśń czy grzyby, ale także bakterie. Takie zbiorniki należy czyścić nawet co kilka miesięcy.

Z innego powodu czyści się zbiorniki przemysłowe na cement. Tutaj głównym czynnikiem determinującym konieczność czyszczenia jest osadzanie się na ściankach magazynowanego materiału, a w skrajnych przypadkach zaczopowaniu się ujścia. Wówczas wymagane jest wyczyszczenie ich, aby silosy spełniały swoją funkcję. Czyszczenie wykonuje się także rutynowo ze względów higienicznych. Zaleca się regularne czyszczenie, które jest znacznie tańsze i mniej inwazyjne dla materiałów konstrukcyjnych zbiornika. Na częstotliwość czyszczenia zbiorników przemysłowych wpływają także warunki otoczenia, takie jak wysoka wilgotność i częste zmiany temperatur, które mogą wymuszać częstsze mycie.

Jak widać, nie można jednoznacznie określić, z jaką częstotliwością powinno się czyścić silosy, dlatego każdy zakład przemysłowy powinien indywidualnie ją określać.

Metody czyszczenia silosów i zbiorników przemysłowych

Istnieją różne metody czyszczenia zbiorników. Można wymienić czyszczenie mechaniczne, mycie przy użyciu środków chemicznych albo czyszczenie poprzez piaskowanie. Jednak najbardziej popularnym sposobem mycia jest metoda ciśnieniowa. Czyszczenie zbiorników przemysłowych metodą ciśnieniową polega na wykorzystaniu wysokiego ciśnienia strumienia wody, który powoduje odczepienie się części zabrudzeń lub korozji od podłoża, przywracając ściany zbiornika do odpowiedniego stanu używalności.

Mimo że istnieje wiele metod czyszczenia zbiorników, to zastosowanie wody pod ciśnieniem w wielu wypadkach okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Czyszczenie mechaniczne albo piaskowanie sprawdza się w przypadku mocno skorodowanych zbiorników, niemniej w pierwszej kolejności powinny one przejść czyszczenie metoda ciśnieniową, aby usunąć pierwsze zabrudzenia i korozję.

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że piaskowanie lub czyszczenie mechaniczne zbiorników nieskorodowanych może spowodować uszkodzenie powierzchni zbiornika, co w konsekwencji będzie prowadzić do ich szybszego korodowania. Dodatkowo należy pamiętać, że zużyty piasek wymaga utylizacji, co z kolei znacznie zwiększa koszty wykonania usługi.

Silosy zbożowe tak samo jak silosy na mąkę należy czyścić na sucho, korzystając z różnego rodzaju szczotek i odkurzaczy przemysłowych. Czyszczenie na mokro myjką wysokociśnieniową jest skuteczne, jednakże podniesiona w ten sposób wilgotność sprzyja rozwojowi grzybów i tworzeniu się pleśni. Wówczas należy pamiętać, aby dobrze osuszyć czyszczony silos. Podsumowując, wybór metody zależy przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju są w nim zabrudzenia i w jakim jest stanie technicznym.

Dobór odpowiednich wykonawców

Czyszczenie silosów to proces bardzo wymagający i czasochłonny przede wszystkim ze względu na ich wielkość i konstrukcję. W dużych zbiornikach przemysłowych do czyszczenia często używa się rusztowań lub myje się je przy użyciu technik alpinistycznych. Mycie silosów wymaga doboru odpowiednich środków w zależności od materiału, z którego silos został wykonany oraz od tego, co jest w nim przechowywane. Nieprawidłowe środki chemiczne mogą uszkodzić materiał, z jakiego jest wykonany zbiornik, co skutkuje pojawieniem się rdzy, a nawet uszkodzeniami strukturalnymi.

Bezpieczeństwo przy czyszczeniu silosów musi być priorytetem, ponieważ istnieje wiele czynników ryzyka, w tym upadki, eksplozje, brak tlenu i utonięcie w płynnych lub drobno zmielonych produktach, takich jak mąka i cukier. Aby zminimalizować ryzyko np. zatrucia czy wybuchu, przed rozpoczęciem czyszczenia warto najpierw sprawdzić przenośnym miernikiem poziom gazów.  Czyszcząc silosy przy użyciu technik dostępu linowego osoba, która wykonuje tę czynność bezwzględnie musi być przeszkolona do pracy w przestrzeniach zamkniętych oraz korzystać z asekuracji  drugiej osoby pozostającej na zewnątrz.

Silos to ograniczona przestrzeń. Oznacza to, że pracownicy wykonujący czyszczenie muszą przestrzegać standardowych procedur bezpieczeństwa dla zamkniętych obszarów niebezpiecznych.

Właśnie dlatego tak ważne jest, by zwrócić się po pomoc do kogoś doświadczonego. To sprawi, że czyszczenie silosów będzie w pełni bezpieczne i przeprowadzone w kompleksowy sposób.

Zatrudniając profesjonalistów, zyskuje się pewność prawidłowo wyczyszczonego silosu, co przy okazji pozwala na wykrycie wszystkich uszkodzeń, ale przede wszystkim daje pewność, że nie dojdzie do wypadku w trakcie jego czyszczenia.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

6 odpowiedzi

  1. I see You’re truly a just right webmaster. The site loading
    velocity is incredible. It seems that you’re doing any unique trick.
    Moreover, the contents are masterwork. you have done a great activity on this matter!
    Similar here: sklep internetowy and also
    here: Ecommerce

  2. Good day! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
    I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.

    If you know of any please share. Thanks! You can read similar
    blog here: Dobry sklep

  3. Hello! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m
    trying to get my website to rank for some targeted keywords but I’m
    not seeing very good results. If you know of any please share.
    Thanks! You can read similar article here: Link Building

  4. Hey there! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my site to rank for some targeted
    keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share.
    Appreciate it! You can read similar blog here: Backlink Portfolio

  5. Wow, incredible weblog structure! How long have you been running a blog for?
    you made blogging glance easy. The whole glance of
    your web site is magnificent, let alone the content material!
    You can see similar here sklep internetowy

  6. Wow, awesome weblog format!

    How long have you been blogging for? you made running a blog look easy.
    The entire look of your web site is fantastic, as well as the content material!
    You can read similar here prev
    next and
    those was wrote by Margot79.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się na newsletter

Nigdy nie przegap żadnych ważnych wiadomości. Poinformujemy Cię o nowym wydaniu magazynu Forum Czystości. Zapisz się już teraz!