Dezynfekcja fumigacyjna – nowoczesna metoda dekontaminacji

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Statystyki medyczne wyraźnie wskazują na coroczny wzrost ilości zakażeń szpitalnych. Zjawisko to generuje dodatkowe koszty dla placówek medycznych. Najczęstszym wektorem rozprzestrzeniania zakażeń w szpitalu są ręce personelu medycznego, sprzęt medyczny oraz powierzchnie dotykowe.

Za dekontaminację powierzchni odpowiadają pracownicy działu higienicznego szpitala bądź firmy zewnętrznej. Największe problemy w tym procesie sprawiają pomieszczenia, w których przebywali pacjenci skolonizowani bądź tacy, u których stwierdzono zakażenie szpitalne. Żmudny proces dekontaminacji w znaczący sposób ułatwia wprowadzenie dezynfekcji fumigacyjnej na zakończenie klasycznej dezynfekcji.

Dezynfekcja fumigacyjna – na czym to polega?

Dezynfekcja fumigacyjna, czyli zamgławianie, polega na wytworzeniu mgły o właściwościach dezynfekcyjnych przy pomocy generatora aerozoli. Najważniejszą cechą tak powstałej mgły jest wielkość otrzymanych kropli. Kropelki o wielkości poniżej 0,3 μm pozwalają na dotarcie do wszystkich trudno dostępnych powierzchni w każdym pomieszczeniu. Utrzymują się w całym pomieszczeniu przez kilkadziesiąt minut. W tym czasie skutecznie niszczą bakterie, wirusy, grzyby, prątki gruźlicy, a nawet spory bakterii. Spektrum działania preparatów dezynfekcyjnych jest szczególnie ważne przy niszczeniu alert-patogenów posiadających zdolność przeżywania na powierzchniach szpitalnych nawet do kilku miesięcy. Mowa tu o Clostridium difficile, Klebsiella pneumoniae wytwarzającej karbapenemazy KPC, NDM, OXA-48, Acinetobacter baumannii, wancomycynooporny Enterococcus VRE.

Stosowanie dezynfekcji fumigacyjnej jest wskazane także przy ogniskach epidemiologicznych pochodzenia wirusowego takich jak SARS, koronawirus czy wirus grypy ze względu na szybkość rozprzestrzeniania się tych wirusów.

Skutecznie i bezpiecznie

Gotowe do użycia preparaty dezynfekcyjne mają potwierdzoną skuteczność i zakres działania zgodny z normą NF T 72-281 w jednokrotnym procesie zamgławiania. Najczęściej stosowane preparaty zawierają w swoim składzie nadtlenek wodoru, kwas nadoctowy, alkohole alifatyczne, czwartorzędowe sole amoniowe.

Taka metoda pozwala na dezynfekcję sieci instalacyjnych, sprzętu medycznego, mebli, łóżek, monitorów i komputerów, wszelkich urządzeń elektronicznych, diagnostycznych i leczniczych bez ich uszkodzenia, co potwierdzają oświadczenia kompatybilności materiałowej producenta.

Przebieg procesu zamgławiania

Dezynfekcję fumigacyjną wykonuje się przy pomocy mobilnego generatora o maksymalnej wydajności 500 m3, co nie jest osiągalne dla urządzeń zasilanych jednorazowymi nabojami. 

Przygotowanie pomieszczenia do zamgławiania polega na wstępnym zdezynfekowaniu powierzchni z użyciem preparatu o podstawowym spektrum działania. Następnie wyłącza się wentylację, klimatyzację i uszczelnia otwory wentylacyjne, okna, drzwi. Hermetyzacja pomieszczenia nie jest konieczna, tak jak to ma miejsce w procesie fumigacji gazowej.

Precyzyjne pomiary z użyciem miernika laserowego pozwalają dokładnie obliczyć kubaturę pomieszczenia. Wartość ta wprowadzona do generatora jest przeliczana na ilość niezbędnego preparatu, co pozwala na skuteczne wykonanie procesu. Ilość preparatu do skutecznego zamgławienia 1 m3 waha się od 8 do 12 ml, zależnie od żądanego spektrum działania.

Po uruchomieniu generatora proces dezynfekcji przebiega automatycznie, a czas dyfuzji preparatu zależy od wielkości pomieszczenia. Po zakończeniu dyfuzji następuje kontakt mgły z powierzchniami i proces ich dezynfekcji. Cały sprzęt, także elektroniczny, może bezpiecznie pozostać w pomieszczeniu. Włączenie wentylacji i otwarcie okien kończy cały proces. Zalecany czas odzyskiwania pomieszczenia wynosi minimum 30 minut.

Po wywietrzeniu pomieszczenie jest gotowe na przyjęcie pacjentów, a na powierzchniach nie pozostają plamy ani osady. Dezynfekcja fumigacyjna wskazana jest w przypadkach ognisk epidemicznych czy kompleksowej dezynfekcji oddziałów po remontach oraz pracach budowlanych.

Standardowo dezynfekcję fumigacyjną wykonuje się na oddziałach zakaźnych, w salach bloku operacyjnego, w oddziałach intensywnego nadzoru anestezjologicznego, w izolatkach, w oddziałach hematologicznych, transplantologicznych czy chirurgicznych.

Dezynfekcja fumigacyjna jest najskuteczniejszą metodą dekontaminacji. Dociera do najdrobniejszych szczelin, miejsc trudno dostępnych, które bywają pomijane w standardowej dezynfekcji chemicznej techniką mycia czy rozprysku. Po dezynfekcji fumigacyjnej środowisko jest całkowicie bezpieczne mikrobiologicznie dla pacjentów i personelu szpitala.

Autor

  • Jakub Gajewski

    Kierownik Działu Farmacji Szpitalnej Fresenius Nephrocare Polska Sp z o.o.. Założyciel firmy usługowej Fumigat. Od 20 lat w branży dezynfekcyjnej. Teoretyk i praktyk dezynfekcji fumigacyjnej w sferze medycznej. Z wykształcenia magister farmacji, absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się na newsletter

Nigdy nie przegap żadnych ważnych wiadomości. Poinformujemy Cię o nowym wydaniu magazynu Forum Czystości. Zapisz się już teraz!