Dezynfekcja metodami ozonowania i zamgławiania

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Większość nękających nas chorób jest efektem działania patogenów, którymi mogą być chorobotwórcze bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby itp. Są niewidoczne, ale pełno jest ich wokół nas. Namnażają się, zatruwając nas i wywołując choroby: katar, grypę, gruźlicę, czerwonkę, żółtaczkę i inne, w tym COVID-19.  Ludzie sprzątają, ale w ten sposób nie usuną wszystkich patogenów. Żeby mieć pewność, że pomieszczenie jest czyste i bezpieczne, powinniśmy je zdezynfekować.

Dezynfekcja jest to proces prowadzący do usunięcia lub zniszczenia drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych. Potocznie dezynfekcja to odkażanie. Istnieje wiele sposobów dezynfekcji, np. zmywanie czy opryskiwanie środkiem dezynfekcyjnym, ale są to metody czasochłonne, pracochłonne, mało wydajne i nie w każdej sytuacji wystarczające, a  często też zostawiające ślady po użytym środku.
Do dezynfekcji pomieszczeń doskonale nadają się ozonowanie i zamgławianie. W obu metodach środek dezynfekujący jest podawany w taki sposób, aby maksymalnie wypełnić pomieszczenie, zdezynfekować całe powietrze, zadziałać na otwartą powierzchnię ścian, podłóg, mebli i wyposażenia oraz wniknąć w każdą szczelinę i zakamarek.

OZONOWANIE

 • Ozon jest jednym z najmocniejszych utleniaczy; działa 3000 razy szybciej i 50 razy mocniej niż popularny i dobrze znany wszystkim chlor.
 • Jest naturalnym gazem występującym w przyrodzie w czasie wyładowań elektrycznych (w czasie burzy wytwarza go przeskakujący piorun), powstałym z tlenu – jest to trójatomowa cząsteczka tlenu.
 • Ozon „żyje” stosunkowo krótko – czas jego połowicznego rozpadu to około 30 minut w wodzie oraz do kilku godzin w powietrzu, a rozpada się w bezpieczny tlen. Po jego działaniu nie ma żadnych szkodliwych pozostałości.
 • Wytwarza się go w miejscu dezynfekcji z tlenu z powietrza w generatorze ozonu.
 • Jest wszechstronnym, jednym z najsilniejszych i najskuteczniejszych środków dezynfekcyjnych.
 • Usuwa nieprzyjemne zapachy, niweluje (utlenia) szkodliwe działanie wielu związków chemicznych.
 • Paradoksalną wadą ozonowania jest jego duża siła utleniania – szybko i skutecznie niszczy wszystkie szkodliwe drobnoustroje, ale też jest niebezpieczny dla innych organizmów. Dlatego na czas dezynfekcji należy z pomieszczenia usunąć wszystkie rośliny i zwierzęta, a osoby wykonujące zabieg muszą mieć na sobie ubranie ochronne wraz z pełnotwarzową maską z filtrem gazowym.
 • Aby dezynfekcja była skuteczna, konieczne jest szybkie doprowadzenie do odpowiedniego stężenia ozonu (chociaż zwykle spotykane w literaturze wartości oscylują pomiędzy 3 a 7 ppm, to doświadczenie pokazuje, że stężenie powinno być bliższe 12 ppm, analizowane w czasie zabiegu miernikiem ozonu) i utrzymanie tego stężenia w określonym czasie (od 1 do 5 godzin, w zależności od powodu zabiegu). Do tego potrzebny jest silny (jeden lub kilka) generator ozonu.
 • Zabieg ozonowania może być czasochłonny – może trwać od godziny do nawet kilkunastu godzin, ponieważ pomieszczenie do ozonowania należy dokładnie uszczelnić (zasłonić otwory wentylacyjne, klimatyzacyjne i inne otwory) oraz usunąć rośliny i zwierzęta. Dopiero po wykonaniu tych czynności można wypełnić pomieszczenie ozonem do wymaganego stężenia i utrzymać to stężenie przez określony czas. Na koniec zabiegu należy usunąć resztki ozonu (dokonać destrukcji resztek ozonu) i przewietrzyć pomieszczenie. Stężenie ozonu musi być mniejsze niż 0,1 ppm. W oczyszczonym i zdezynfekowanym pomieszczeniu pozostanie tylko przyjemny, jak po burzy, zapach świeżości.

ZAMGŁAWIANIE METODĄ ULV

(ang. ultra-low volume, czyli „ultramała objętość”)

 • Zamgławianie polega na rozproszeniu środka biobójczego w formie mgły aerozolowej, gdzie kropla ma wielkość od 10 do 50 mikrometrów. Tak małe krople przez dłuższy czas unoszą się w powietrzu. Opadając, docierają do wielu zakamarków, aby na koniec równomiernie osiąść na wszystkich dostępnych powierzchniach.
 • Jest to zabieg bezpieczny i na ogół nie pozostawia śladów.
 • Zamgławianie trwa krócej niż ozonowanie, nie wymaga tylu przygotowań, a już po dwóch, trzech godzinach po nim pomieszczenie może być oddane do użytkowania.
 • Zamgławianiem można dezynfekować takie obiekty, w których dezynfekcja metodą ozonowania byłaby niebezpieczna lub wręcz niemożliwa – klatki schodowe, korytarze, hole, otwarte przestrzenie itp.
 • W metodzie zamgławiania środek dezynfekujący musi być tak dobrany, aby działał na konkretne zagrożenie, gdyż nie ma uniwersalnego środka działającego na wszystkie patogeny.

Żeby dezynfekcja zamgławianiem i ozonowaniem była skuteczna i bezpieczna, musi być wykonana przez osoby odpowiednio przygotowane, zarówno merytorycznie (dobór preparatów, stężenia, czasu działania, zapewnienie bezpieczeństwa), jak i sprzętowo (zamgławiacze, ozonatory, mierniki stężenia ozonu, odpowiednie preparaty, odzież ochronna). Taka osoba będzie wiedziała, jaką metodę do dezynfekcji danego pomieszczenia zastosować, aby zoptymalizować koszty i efekty.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

6 odpowiedzi

 1. You’re truly a just right webmaster. The website loading velocity is incredible.
  It kind of feels that you’re doing any distinctive trick. Furthermore, the
  contents are masterpiece. you have performed a great activity in this matter!
  Similar here: dyskont online
  and also here: E-commerce

 2. Good day! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine
  Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted
  keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any
  please share. Cheers! You can read similar text here: Ecommerce

 3. Hello! Do you know if they make any plugins to help with
  SEO? I’m trying to get my website to rank for some targeted
  keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Appreciate it! I saw similar
  art here: Backlink Portfolio

 4. Hey there! Do you know if they make any plugins to assist
  with SEO? I’m trying to get my website to rank for
  some targeted keywords but I’m not seeing very good
  gains. If you know of any please share. Appreciate it!
  I saw similar article here: Backlink Portfolio

 5. Hello there! Do you know if they make any plugins to assist
  with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good gains. If you know of any please share.
  Appreciate it! I saw similar text here: Scrapebox AA List

 6. Wow, wonderful weblog format! How lengthy have you been running a blog for?
  you make running a blog glance easy. The whole glance of your website is great, let alone the content material!
  You can see similar here dobry sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz się na newsletter

Nigdy nie przegap żadnych ważnych wiadomości. Poinformujemy Cię o nowym wydaniu magazynu Forum Czystości. Zapisz się już teraz!