Ergonomia pracy odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu komfortu, efektywności i bezpieczeństwa podczas wykonywania różnorodnych czynności zawodowych. Odpowiednie dostosowanie narzędzi, pozycji ciała oraz środowiska pracy może znacząco wpłynąć na jakość wykonywanej pracy oraz zdrowie pracowników. W niniejszym artykule omówimy znaczenie ergonomii pracy oraz przedstawimy kluczowe zasady, których przestrzeganie może zapewnić komfort i bezpieczeństwo podczas codziennej aktywności zawodowej.
Dostosowanie narzędzi do wzrostu i proporcji ciała
Często ignorowanym, a jednak istotnym aspektem ergonomii pracy jest odpowiednie dostosowanie narzędzi do wzrostu i proporcji ciała pracownika. Na przykład, wybór odpowiedniej długości kija podczas pracy może mieć istotne znaczenie dla wygody i efektywności. Standardowy kij aluminiowy, mający zazwyczaj około 140 cm długości, może być niewygodny dla osób o różnych wzrostach. Dlatego ważne jest, aby długość kija odpowiadała wzrostowi użytkownika, przy czym zaleca się, aby sięgał on do wysokości brody pracownika. Jeśli możliwe jest użycie kija teleskopowego, należy dostosować jego długość do własnego wzrostu, aby zapewnić optymalne warunki pracy.
Zachowanie prawidłowej pozycji ciała
Podczas pracy należy utrzymywać prawidłową AKTYWNĄ pozycję ciała. Skupienie się na kręgosłupie to pierwszy i najważniejszy krok w procesie zaszczepienia funkcjonalnych wzorców ruchu, maksymalizacji produkcji mocy oraz niwelowania rycyka kontuzji. Aby bezpiecznie przenosić siłę przez tułów do kończyn należy ustawić kręgosłup w pozycji neutralnej, po czym wykorzystać mięsnie tułowia do stabilizacji tak ustawionego kręgosłupa. To podstawa stabilizacji. W ten sposób tworzymy naturalny gorset mięśniowy dla naszego kręgosłupa, chronimy go, a nie przeciążamy. Nasza postawa nie powinna być bierna -zawieszona na stawach. Nieprawidłowa postawa może prowadzić do zmęczenia mięśni i dyskomfortu, co może mieć negatywny wpływ na wydajność i zdrowie pracownika. Zaleca się trzymanie kija oburącz, z jedną ręką na górnym uchwycie, a drugą w okolicach środka kija, jednakże należy dostosować to ustawienie do indywidualnych proporcji ciała i preferencji użytkownika.
Warto dodać, że nie ma nic złego w przyjęciu pozycji pochylonej przy zastosowaniu odpowiednich wzorców ruchowych. Tu kluczową rolę odgrywa jeden z podstawowych wzorców ruchowych HIP HINGE – czyli w skrócie ruch zawiasowy bioder w tył. I chociaż pozornie nasza sylwetka pochyli się do przodu, to nadal jest to jak najbardziej zdrowa, bezpieczna i funkcjonalna pozycja kręgosłupa. (zdjęcie hip hinge). Dzięki tej umiejętności jesteśmy w stanie utrzymać kręgosłup w pozycji neutralnej i zgiąć się w biodrach, nie kompensując tego ruchu zaokrągleniem pleców podczas takich czynności jak np. mopowanie czy podnoszenie ciężkich przedmiotów.
Nasze ciało stworzone jest do ruchu, zatem możemy przyjmować różnorodne pozycje: zarówno pozycja wyprostowana jak i ta z omówionym wzorcem HIP HINGE będą prawidłowe.
Bezpieczne przenoszenie ciężkich przedmiotów
Podnoszenie i przenoszenie ciężkich przedmiotów, takich jak wiadra z wodą, może być przyczyną kontuzji lub urazów, jeśli nie wykonuje się tego prawidłowo.
4 wskazówki, które pomogą w prawidłowym podnoszeniu ciężkich przedmiotów z podłogi:
- Podnieś ciężar angażując nogi, zegnij biodra (hip hinge), nie kręgosłup, dzięki temu nie przeciążysz odcinka lędźwiowego.
- Unoszony przedmiot trzymaj blisko siebie. Zbyt daleko od Ciebie trzymany ciężar sprawia, że musisz wychylić się do przodu i w ten sposób przeciążasz kręgosłup.
- Zaktywuj brzuch i pośladki (zastosuj sekwencje napinania ze zdjęcia) – wtedy twój odcinek lędźwiowy będzie bezpieczny.
Zaleca się chwytanie przedmiotów wyłącznie za uchwyt, a nie za boki lub od spodu, aby uniknąć niepotrzebnego narażenia na urazy, choć nie ma nic złego w unoszeniu przedmiotów również od spodu czy boku. Chyba że chodzi właśnie konkretnie o wiadro i możliwość rozlania cieczy😊 Ponadto, jeśli to możliwe, lepiej korzystać z wózków serwisowych wyposażonych w półki do transportowania przedmiotów, co może znacząco ułatwić i zwiększyć bezpieczeństwo przenoszenia ciężkich obiektów.
Zastosowanie odpowiednich narzędzi i wyposażenia
Jeśli istnieje możliwość użycia narzędzi montowanych na długich kijach do czyszczenia powierzchni wyżej położonych, należy z nich korzystać, aby uniknąć konieczności pracy na drabinie czy podeście. Jest to nie tylko bardziej ergonomiczne rozwiązanie, ale także bardziej bezpieczne, zwłaszcza w przypadku prac na dużej wysokości.
Ergonomia pracy jest nieodłącznym elementem zapewnienia komfortu, efektywności i bezpieczeństwa podczas wykonywania różnorodnych czynności zawodowych. Przestrzeganie zasad ergonomii, takich jak dostosowanie narzędzi do wzrostu i proporcji ciała, zachowanie prawidłowej postawy podczas pracy oraz stosowanie odpowiednich narzędzi i wyposażenia, może znacząco poprawić jakość pracy i zapobiec urazom czy kontuzjom. Dlatego też warto zwracać uwagę na ergonomię pracy i dostosowywać warunki pracy do własnych potrzeb i możliwości. Najistotniejszym jednak aspektem będzie praca z własnym ciałem i stosowanie prawidłowych wzorców ruchowych.