Nie mów „żegnam”, powiedz „do następnego razu”!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Zamknij obieg dzięki pierwszej na świecie usłudze recyklingu ręczników papierowych!

Badania przeprowadzone przez różne firmy i agencje wskazują, że ręczniki papierowe są obecnie najpopularniejszą i najchętniej wybieraną przez użytkowników formą wycierania rąk.

To z pewnością nikogo nie dziwi, ponieważ mowa o szybkim i bardzo higienicznym sposobie osuszania dłoni. Czy jednak, drogi Czytelniku, kiedykolwiek zastanawiałeś się, co dzieję się z papierowym ręcznikiem do rąk po jego wykorzystaniu? Odpowiedź  jest wbrew pozorom banalnie prosta. Nic.

99% zużywanych ręczników stanowi odpad

Zaledwie 1% wykorzystanych papierowych ręczników do rąk podlega recyklingowi. W czasach, gdy zrównoważony rozwój oraz wpływ globalnej konsumpcji na klimat i środowisko są odmieniane przez wszystkie przypadki, bardziej wnikliwy czytelnik powinien stwierdzić: „cóż za marnotrawstwo!”. I rzeczywiście: ilość zużytych ręczników do rąk stanowiących odpad to nie lada potencjał dla recyklingu, tym bardziej że samo włókno papierowe może być przetwarzane aż do 8 razy.

Zagłębiając się w to zagadnienie, należałoby zadać kolejne pytanie: „co w takim razie stoi na przeszkodzie, aby poddać recyklingowi zużyte ręczniki papierowe?”.

Po pierwsze, taki ręcznik jest odpadem stosunkowo niewygodnym do zbierania, bo jest to odpad mokry. W związku z tym musi być on zebrany i przetransportowany do fabryki w określonym czasie, tak aby z upływem czasu nie zaszły w nim procesy biologiczne uniemożliwiające jego przetworzenie.

Po drugie, sam ręcznik na etapie produkcji poddawany jest specjalnym procesom, dzięki którym możemy z niego komfortowo korzystać, wyciągając z dozownika nawet bardzo mokrymi rękami. Wspomniane procesy gwarantują, że ręcznik nie „rozpada się” w rękach. Taki sposób ich wytwarzania sprawia, że nie mogą być one przetwarzane z innymi odpadami papierowymi (jak np. papier biurowy czy makulatura). Ręcznik musi być wówczas zbierany jako osobna frakcja.

Dodatkowo nie bez znaczenia dla możliwości przetworzenia ręczników papierowych jest czystość samego odpadu. Aby zużyty ręcznik mógł zostać poddany recyklingowi, czystość odpadu powinna wynosić 98%, co oznacza, że odpad powinien być wolny od innych zanieczyszczeń. W przeciwnym razie instalacja mająca za zadanie uzyskać włókna papierowe nie będzie w stanie tego zrobić, a ręcznik, który miał zostać surowcem dla kolejnych produktów papierowych, nadal będzie stanowił odpad.

Teraz już z całą pewnością, drogi Czytelniku, możesz stwierdzić, że istnieje bardzo duży potencjał w zagadnieniu recyklingu ręczników papierowych, aczkolwiek sam proces do najłatwiejszych nie należy.

Przełom na skalę światową

Firma Essity, producent marki profesjonalnych środków higienicznych Tork, postanowiła zmierzyć się z tymi wyzwaniami. Essity wprowadza na rynek polski unikalną, pierwszą na świecie kompleksową usługę recyklingu papierowych ręczników do rąk. Usługa nosi nazwę Tork PaperCircle®.

Czym jest Tork PaperCircle®? To jedyna w swoim rodzaju zrównoważona usługa recyklingowa polegająca na zbieraniu zużytych papierowych ręczników do rąk i przetworzeniu ich w nowe ręczniki papierowe oraz inne produkty z papieru w lokalnej fabryce Essity. Usługa ta opiera się na koncepcji kompleksowej obsługi

obejmującej cały proces zarządzania odpadami we współpracy z firmami zarządzającymi obiektami i przedsiębiorstwami zajmującymi się gospodarką odpadami. To innowacyjne rozwiązanie działa już w kilku europejskich krajach i zdobywa prestiżowe nagrody.

Jak już wiadomo, potencjał do zagospodarowania związany z recyklingiem papierowych ręczników do rąk jest ogromny, jednak nie jest to jedyny czynnik, który przyczynił się do powstania tego programu. Zrównoważony rozwój jest obecnie priorytetem dla wielu podmiotów, a zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania widać zarówno u konsumentów, przedsiębiorców, jak i polityków. Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi i wiedzą, coraz więcej na temat zrównoważonego rozwoju i cyrkularności. Stało się to priorytetowym czynnikiem przy wyborze firm, z którymi chcą nawiązać współpracę.

Nowe i zmienione ramy prawne w UE oraz w poszczególnych krajach przyczyniają się do zwiększenia skali recyklingu i ograniczenia jego wpływu na klimat. Doskonałym przykładem jest Europejski Zielony Ład i unijny plan działania na rzecz gospodarki obiegowej. Wystarczy wspomnieć, że cele UE są bardzo ambitne: neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla, a także do 2035 roku recykling 65% odpadów komunalnych i 85% papieru oraz tektury.

Zmiana następuje także w sposobie działalności dużych firm. Przedsiębiorstwa stają się coraz bardziej świadome swojego wpływu na środowisko i szukają nowych sposobów na lepsze funkcjonowanie i zminimalizowanie negatywnego wpływu na otoczenie. Przyciąganie i zatrzymywanie talentów w firmach

jest obecnie bardziej niż kiedykolwiek uzależnione od wizerunku przedsiębiorstwa związanego z działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju. Pracownicy chcą współdziałać z firmami działającymi zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

A skoro mowa o tematach klimatycznych, nie bez znaczenia jest wpływ Organizacji Narodów Zjednoczonych. Cele ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju stworzyły wspólne ramy dla zrównoważonego działania i oczekuje się, że zarówno określone kraje, jak i poszczególne przedsiębiorstwa przyczynią się do ich realizacji.

Mając to na uwadze, Essity jest przekonane, że usługa Tork PaperCircle® może stworzyć niezaprzeczalną wartość dla swoich Klientów. Dzięki niej firma może domknąć cykl i sprawić, że zużyte papierowe ręczniki do rąk, zamiast stać się odpadem, zostaną wykorzystane do produkcji nowych ręczników i innych produktów z papieru. Dodatkowo może przyczynić się do osiągnięcia celów związanych z odpadami i emisją CO2, dzięki czemu stanie się bardziej zrównoważona i będzie działać w modelu obiegowym. Natomiast w wymiarze wizerunkowym firma pokaże pracownikom i klientom swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój.

Sposób działania Tork PaperCircle®

Jak zatem działa Tork PaperCircle® w praktyce? Bardzo prosto.

Im usługa prostsza, tym większa szansa na to, że odniesie sukces. To stwierdzenie jest prawdziwe również dla usługi recyklingu ręczników papierowych Tork. Jej motorem napędowym są użytkownicy ręczników. To od nich zależy uzyskanie czystości odpadu na poziomie 98%, które jest tak ważne dla całego procesu, dlatego im prościej tym lepiej. Usługę Tork PaperCircle® stworzyliśmy we współpracy z klientami i przedsiębiorstwami recyklingowymi, aby zagwarantować, że usługa będzie wydajna, zrównoważona i spełni ich potrzeby. Usługa Tork PaperCircle® jest neutralna kosztowo w porównaniu z innymi opcjami przetwarzania odpadów.

Dlaczego Essity oferuje tę usługę?

Tork PaperCircle® jest konkretnym i unikalnym rozwiązaniem pozwalającym Essity realizować cele związane z cyrkularnością, w których priorytetem są redukcja ilości odpadów, ponowne użycie lub recykling. Jest to dla nas pierwszy krok w domykaniu obiegu w zakresie profesjonalnej higieny, a niebawem pojawią się kolejne. Wyznaczone cele to między innymi:

  • do 2030 roku wszystkie odpady w zakresie materiałów i energii z produkcji Essity powinny być odzyskiwane,
  • 40% innowacyjnych rozwiązań Essity ulega poprawie pod względem kryteriów społecznych lub środowiskowych.

Essity nieustannie przyczynia się do rozwoju zrównoważonego społeczeństwa wspierającego gospodarkę obiegową poprzez projektowanie rozwiązań na rzecz zrównoważonej konsumpcji. Spełnia także potrzeby konsumentów i klientów poprzez lepsze, bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska produkty oraz usługi, które zamykają obieg, zmniejszają konsumpcję i przyczyniają się do wzrostu skuteczności.

Obecnie świat biznesu przechodzi ogromną transformację, ekotransformację. Firmy chcą nie tylko produkować, ale robić to w sposób odpowiedzialny, w zgodzie z lokalną społecznością, jak i środowiskiem. Na całym świecie przedsiębiorcy przestawiają się na gospodarkę obiegową, zamykając cykl w każdej części swojej działalności.

Usługa, o której traktuje ten artykuł, jest obecnie dostępna między innymi w Niemczech, Holandii, Belgii i Szwecji, a od tego roku startuje także w Polsce. Dlatego jeśli Twoja firma jest gotowa, aby zamknąć obieg papierowych ręczników do rąk, to Tork PaperCircle® jest właśnie dla Ciebie. Nie żegnaj się ze swoimi zużytymi ręcznikami papierowymi, a raczej powiedz: „do następnego razu”.

Autor

  • Adam Borys

    Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z branżą profesjonalnej higieny związany od początku swojej drogi zawodowej. Od ponad 13 lat aktywnie zaangażowany we wdrażanie wydajnych systemów higienicznych, w tym na obiektach użyteczności publicznej, by stworzyć zdrowe i wyjątkowe miejsce pracy. Lider projektu Tork PaperCircle® Polska- pierwszej na świecie zrównoważonej usługi recyklingu ręczników papierowych.

    View all posts
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Zapisz się na newsletter

Nigdy nie przegap żadnych ważnych wiadomości. Poinformujemy Cię o nowym wydaniu magazynu Forum Czystości. Zapisz się już teraz!