Ściereczki, ścierki, czyściwa

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Ostatnie lata pokazały, że czystość jest na czasie. Dbamy o nią w znacznie większym stopniu niż dawniej. Coraz bardziej też kalkulujemy wydatki związane z utrzymaniem porządku w biurach zakładach, firmach, mieszkaniach, hotelach czy pomieszczeniach szpitalnych. I jeśli do wielu miejsc możemy użyć maszyn czyszczących, to jednak zawsze spotkamy na drodze zakamarki i miejsca, w których użycie ściereczki będzie najprostsze, najszybsze oraz najbardziej efektywne.

Czy szmatka jest taka ważna?

Odpowiedni dobór czyściwa do sprzątania ma kluczowe znaczenia dla wydajności pracy. Standardowymi czynnościami w procesie porządkowania są przecieranie, wycieranie, polerowanie. W takich sytuacjach proste rozwiązania są najlepsze. Ale czy faktycznie takie proste? Na rynku znajdziemy całą gamę ścierek różniących się składem, gramaturą, kolorem, formą pakowania. Różnorodność form czyściwa jest niewątpliwie dużą zaletą samego produktu, dlatego warto byłoby się pochylić nad tematem i odpowiednio dobrać czyściwo do potrzeb.

Używanie detergentów, płynów antybakteryjnych czy środków specjalistycznych dla danej powierzchni musi iść w parze z odpowiednim nośnikiem tych substancji. Można powiedzieć: przecież to tylko ścierka. Ale użycie odpowiedniego materiału daje dużo możliwości: szybszą i wydajną pracę, oszczędność i higienę.

Z jakimi ściereczkami możemy się spotkać?

Ściereczki włókninowe wykonane są z włókien nietkanych (non-woven), powstają w wyniku połączenia zazwyczaj mieszanki wiskozy i poliestru, celulozy i poliestru, samego poliestru lub wyłącznie z wiskozy. Z tego typu połączeń w przeciwieństwie do ręcznika papierowego uzyskujemy materiał, którego zaletą jest chłonność, ale również – co ważne – wytrzymałość. Ściereczki włókninowe można używać dłużej i wydajniej w przeciwieństwie do czystej celulozy.

Czyściwo wiskozowo-poliestrowe dzięki strukturze dziurkowanej pozwala na precyzyjne zbieranie brudu.

Czyściwa nie pozostawiają smug, a specjalne struktury pozwalają usuwać trudne zabrudzenia, smary i substancje oleiste. W wielu czyściwach ogromną wartością jest ich niskopylność. Polerowanie luster, błyszczących, lakierowanych powierzchni, baterii kranowych nie jest tak uciążliwe. Porządkowanie przebiega sprawniej przy mniejszym zużyciu energii. Nie musimy sprawdzać powierzchni pod różnymi kątami, szukać smug, a dodatkowo ilość zużytego materiału jest mniejsza. 

Ściereczki sprawdzają się w domowych kuchniach lub warsztatach. Mamy do wyboru ściereczki na rolce w małych rozmiarach, kompaktowych, wygodnych do użycia, obecnych w zasięgu ręki. Inni za to wybiorą ściereczki cięte w składanych formatach o wymiarach 30 x 40 cm lub 40 x 50 cm, pakowanych po kilka sztuk.

Czystość w zakładach produkcyjnych zapewnią formaty większe, duże wielometrowe role z dopasowaną perforacją, by móc optymalnie wykorzystać dane czyściwo na potrzeby uzyskania czystości na danej powierzchni.

Ogromnym plusem jest możliwość konfekcjonowania czyściw w sposób odpowiedni dla danej branży, dla potrzeb klienta, linii produkcyjnej lub robotów czyszczących. Indywidulane podejście do doboru rozmiaru czyściwa, ale i odpowiedniego składu to niewątpliwie atut produkowanych obecnie czyściw. Preferencje i potrzeby są zróżnicowane. Czyściwo wiskozowe chłonie wodę i inne substancje. Po namoczeniu jednak traci swoje właściwości. Połączenie wiskozy i poliestrów to mieszanka, która po kontakcie z płynami i nasączeniu pozwala zarówno wchłonąć substancję, jak i umożliwia dalsze użytkowanie z czyściwem. Dziurkowana struktura czyściw pozwala precyzyjnie i dokładne usunąć brud z czyszczonych powierzchni.

Celuloza i poliester to kolejna mieszanka, z której otrzymujemy czyściwo niskopylne, bardzo profesjonalne, o zbitej, grubej strukturze, bardzo, chłonne, idealne do polerowania. Nadzwyczajnie nadają się do czyszczenia delikatnych powierzchni. Zróżnicowana gramatura daje możliwość wyboru czyściwa, które spełnić ma swoje zadanie: jeśli będzie to tylko przetarcie i dezynfekcja możemy użyć ściereczki cienkie o gramaturze 40 g/m2, w przypadku potrzeby użycia czyściwa mocniejszego mamy do wyboru czyściwo o grubościach 60, 65 oraz 70 g/m2. Na rynku znajdziemy również czyściwa specjalistyczne, w których jedna strona ma włókna szorstkie – do usunięcia trudnych zabrudzeń, a druga strona ściereczki jest delikatna – do wykończenia i zebrania brudu, osuszenia i wypolerowania.

Nasączanie czyściw

Ściereczki możemy używać na wiele sposobów: na sucho, na mokro, z detergentami i płynami czyszczącymi. Sporą zaletą jest użycie czyściwa jako wkładu nasączonego odpowiednim płynem, umieszonego w wiaderku z dyspenserem. Wygoda i higiena tego rozwiązania zapewnić może komfort pracy, bezpieczeństwo w kontakcie z profesjonalnymi środkami czyszczącymi, ale również sterylność oraz może ograniczy miejsce na wózku sprzątającym.

Ścierka jednak ważna…

Mimo rozwoju technologii w zakresie utrzymania czystości i porządku zawsze znajdziemy miejsca, w których najlepszym rozwiązaniem będzie użycie czyściwa, ściereczki na rolce, a samo sformułowanie „masz coś do wytarcia?” może przynieść choćby chwilę refleksji nad tym, czym i jak ścieramy, bo rynek czyściw daje spore możliwości.

Jeśli myślisz o czystości, pomyśl o czyściwach

Obraz autorstwa Freepik

Autor

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Zapisz się na newsletter

Nigdy nie przegap żadnych ważnych wiadomości. Poinformujemy Cię o nowym wydaniu magazynu Forum Czystości. Zapisz się już teraz!