Sprzątanie w stylu green – czy eko praktyki mogą obniżyć koszty usługi porządkowej?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Wybór konkretnej firmy świadczącej usługi porządkowe nie jest uzależniony już wyłącznie od ceny czy zakresu realizowanych prac. Dzisiaj usługobiorcy zwracają uwagę na to, czy mogą otrzymać sprzątanie w standardzie premium lub eko. Dlaczego? Bo rosnąca świadomość tego, jak duży wpływ na środowisko mają nasze wybory i postawy, sprawia, że bardziej krytycznie selekcjonujemy dostępne oferty.

Co sprawia, że sprzątanie jest ekologiczne?

Moda na bycie eko nie omija żadnej branży, produktu czy usługi. Klienci, którzy chcą wdrożyć takie praktyki w swoim biurze, powinni dokładnie ustalić, co wyróżnia daną ofertę i sprawia, że jest ona ekologiczna. Na to składa się bowiem wiele praktyk i wyborów, które podejmuje firma sprzątająca. We Fresh Facility mamy wdrożone rozwiązania zmniejszające szkody środowiskowe, redukujące ilość odpadów czy poprawiające komfort i bezpieczeństwo pracowników.

Oto obszary, na jakich się skupiamy:

 • ekologiczne środki czyszczące,
 • eko praktyki i rozwiązania stosowane w procesie sprzątania,
 • inwestycje w modernizację parku maszynowego.

Zobacz, co konkretnie robimy, co sprawia, że jesteśmy ekologiczni i możemy świadczyć usługi sprzątające bez szkód dla środowiska naturalnego. Zauważ przy tym, że stawiamy na rozwiązania bezkompromisowe. Oznacza to, że wybieramy ekologię, ale nie rezygnujemy z najwyższej jakości usług porządkowych. Potwierdzeniem tego są wyniki kontroli oraz pozytywne opinie zadowolonych klientów. 

Świadomy wybór ekologicznych środków czyszczących

Podstawą są biodegradowalne środki chemiczne, które po spłukaniu nie zanieczyszczają ścieków i nie przyczyniają się do podnoszenia poziomu fosforanów w wodach gruntowych. Istotne, aby nie zawierały w swoim składzie glikolu butylenowego szkodliwego dla mikroorganizmów oraz mikroplastików, a także substancji perfumujących.

Istotne jest nie tylko to, jaki skład mają środki czyszczące, ale też to, w jakim procesie powstają i jak są utylizowane. Warto dowiedzieć się, czy opakowania nadają się do recyklingu. Z doświadczenia wiemy, że najlepszym wyborem są duże pojemniki zbiorcze – w oparciu o większe gabaryty realizujemy nasz proces dostaw środków chemicznych. Inspirujemy się rozwiązaniami naszych producentów.

Współpracując blisko z marką Buzil, mamy dostęp do wiedzy najwyższej klasy technologów. Dzięki temu wiemy, że nowoczesne firmy produkujące płyny i koncentraty do mycia idą jeszcze dalej: zakładają własne oczyszczanie ścieków, energię do produkcji pobierają z instalacji fotowoltaicznych, a nawet czerpią wodę z własnych rezerwuarów. Każdego dnia ekologicznie sprzątamy ponad 1 590 000 m2 powierzchni biurowych. I to powierzchni bardzo różnych: podłogi, parkiety, linoleum, okna, przeszklenia, posadzki, kamienne — wszystko z wykorzystaniem ekologicznej edycji Planta® marki Buzil. 

Eko praktyki dla biur – znaczenie edukacji 

Sami jako firma jesteśmy w ciągłym procesie ekoedukacji. Z wskazówek korzystamy sami i z przyjemnością podpowiadamy rozwiązania naszym klientom. Na swoim przykładzie wiemy, jak zmiana codziennych nawyków oraz funkcjonowania przedsiębiorstwa pozwala wygenerować spore oszczędności i zredukować ilość odpadów trudnych do przetworzenia. Co trzeba zrobić? Tak naprawdę niewiele:

 • usunąć kosze przy każdym biurku, a umieścić ogólne pojemniki do segregacji odpadów,
 • zrezygnować ze sztućców jednorazowych i zamawiania jedzenia w jednorazowych pojemnikach,
 • zastąpić żarówki tradycyjne energooszczędnymi,
 • nie pozostawiać ładowarek w kontaktach ani włączonego światła,
 • nie drukować dokumentów, lecz przesyłać je elektronicznie,
 • przypominać pracownikom o gaszeniu świateł i zakręcaniu wody,
 • zamontować podajniki do ręczników i papieru, nie trzymać ich luzem w łazience,
 • trzymać ciepłe napoje w termosach i kubkach termicznych, aby nie trzeba było ich podgrzewać.

Jako społeczeństwo mamy coraz większą świadomość. Według ankiety Essity ośmiu na dziesięciu pracowników biurowych chciałoby, aby ich miejsce pracy było bardziej przyjazne dla środowiska. 27% respondentów wzywa pracodawców do zachęcania na rzecz ekologicznych dojazdów do pracy. Pracownicy skarżą się również na elektryczne suszarki do rąk zużywające energię w łazienkach i dostarczanie jednorazowych kubków na wodę (źródło: www.europeancleaningjournal.com).

Oczywiście zakres czynności i dobrych praktyk zależy zawsze od charakteru działalności, jej skali, liczby zatrudnionych osób i tego, czy przyjmuje kontrahentów. Do każdego z klientów podchodzimy indywidualnie, zaczynając od wizji lokalnej. Opracowanie i wdrożenie własnych zasad dostosowanych do charakterystyki obiektu pozwoli wyeliminować problemy, które są najbardziej dotkliwe dla naszych klientów. Sprzątanie eko to nie tylko biura. W 2021 roku o 61% wzrosła liczba certyfikowanych zielonych obiektów magazynowo-logistycznych w Polsce (źródło: realestatemagazine.pl)

Modernizacja parku maszynowego – nowe eko maszyny

Czy można czyścić zgodnie z naturą, korzystając z urządzeń akumulatorowych czy elektrycznych? Nasza odpowiedź brzmi TAK! Od początku istnienia firmy inwestujemy w profesjonalny sprzęt. Chcemy optymalizować naszą usługę na wielu poziomach. Co nam daje park maszynowy? 

 • Dzięki niemu skraca się czas realizacji usługi,
 • jesteśmy gotowi do obsługi każdego obiektu, bez względu na jego kubaturę,
 • wybieramy rozwiązania lepiej wykorzystujące zasoby i pozwalające na wypracowanie zrównoważonego procesu czyszczenia,
 • zaawansowane systemy szczotek, dozowników gwarantują mniejsze zużycie wody, środków czyszczących i energii elektrycznej. 

Eko sprzątanie zgodne z filozofią Fresh Facility

Firma Fresh Facility przeszła długą drogę, od 6 lat podążając za rynkowymi trendami. Można powiedzieć, że od pewnego czasu nie tylko je naśladujemy, ale też sami kreujemy. Tak było z usługą eko sprzątania, które pojawiło się w naszej ofercie kilkanaście miesięcy temu. Nie od razu spotkało się z zainteresowaniem czy zaufaniem klientów. Dlaczego? Wynikało to ze zbyt małej świadomości tego, jak duży wpływ na środowisko ma stosowanie chemikaliów i nieumiejętne gospodarowanie wodą wykorzystywaną do sprzątania firm. Postawiliśmy na edukację – proces czasochłonny, wymagający zaangażowania, ale przynoszący świetne efekty. Czy się udało? Niech odpowiedzią będą poniższe statystyki:

 • 159 000 metrów kwadratowych powierzchni sprzątanych codziennie,
 • prawie 1000 wysprzątanych obiektów,
 • ponad 250 klientów z aktywną usługą abonamentową.

Dlaczego warto wdrożyć eko sprzątanie w firmie?

Eko sprzątanie to usługa przyszłości i kwestią czasu jest to, gdy zostanie wdrożona na większą skalę. Już dzisiaj zainteresuj się tym tematem – zarówno z perspektywy dostawcy usług porządkowych (aby uczynić swoją ofertę bardziej konkurencyjną i nowoczesną), a także odbiorcy takich usług.

Koszty, czyli jaki wygląda ekobudżet? 

Pierwsze pytanie zazwyczaj brzmi: ile to kosztuje? Nic dziwnego, dzisiaj każda firma chce optymalizować koszty. Zakup opakowania zbiorczego, zamiast wielu pojedynczych, generuje oszczędności. Stosowanie wydajnych koncentratów zamiast rozcieńczonych płynów gwarantuje bardziej wydajne dozowanie. Podobnie jak stosowanie pojemników z wygodnymi aplikatorami czy sprzętów gwarantujących zrównoważony proces sprzątania. Mniej wody, mniej środków czystości, mniej energii elektrycznej = mniejsze wydatki na sprzątanie. A to jeszcze nie wszystko.

Kładziemy nacisk na recykling, bo dzisiaj odzyskać można nawet zużyte ręczniki papierowe. Wspieramy program Tork PaperCircle®, który realnie przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego nawet o 40% i zużycie ręczników niemal w takiej samej skali. Tork PaperCircle® umożliwia firmom osiągnięcie celów w zakresie zrównoważonego rozwoju poprzez ograniczenie ilości odpadów nawet o 20%.

Eko sprzątanie zaczyna się od edukacji i dokonywania świadomych wyborów. Warto dawać wybór. Każdy usługodawca może zdecydować się na współpracę z firmą, która korzysta z biodegradowalnych środków czyszczących i wydajnych maszyn dozujących bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Autor

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Zapisz się na newsletter

Nigdy nie przegap żadnych ważnych wiadomości. Poinformujemy Cię o nowym wydaniu magazynu Forum Czystości. Zapisz się już teraz!