Światowy Dzień Czystych Rąk w dobie pandemii

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Częste mycie rąk oprócz tego, że prowadzi do usunięcia z nich zabrudzeń, jest również ochroną przed drobnoustrojami. Fakt ten, choć często bagatelizowany, przypominaliśmy 15 października, w światowy Dzień Czystych Rąk. Okazuje się, że ogromne znaczenie w popularyzacji wiedzy dotyczącej zdrowych nawyków w codziennej higienie miało pojawienie się na świecie koronawirusa SARS-CoV-2.

Czas pandemii znacząco odmienił wiele codziennych nawyków. Dotychczas zdarzało nam się zdecydowanie częściej zapominać bądź też świadomie bagatelizować znaczenie regularnego mycia rąk przed posiłkami, po powrocie do domu, a nawet po skorzystaniu z toalety. Dopiero pojawienie się wirusa SARS-CoV-2 pobudziło świadomość społeczeństwa, jak duży wpływ na ludzkie zdrowie ma dbanie o higienę rąk. Pojawiły się głosy naukowców, że jedynie mycie rąk od sześciu do dziesięciu razy dziennie może ochronić przed zakażeniami wywołanymi na przykład koronawirusem. Z kolei każdorazowe mycie rąk powinno trwać co najmniej 20 sekund. Ogromny wpływ na zmianę codziennych nawyków miały również informacje dotyczące czasu utrzymywania się wirusa na ubraniach oraz przedmiotach. Naturalnym odruchem stała się regularna dezynfekcja rąk przed wejściem i po wyjściu ze sklepu, po kontakcie z drugim człowiekiem, skorzystaniu ze środków publicznej komunikacji oraz powrocie do domu.

Higiena i… budowanie nawyków

Prowadzone przez Medical Research Council badania pokazały, że częste mycie rąk chroni nas przed chorobami. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób to robić, by działania były skuteczne. Przede wszystkim najważniejsza czynność to korzystanie zarówno z ciepłej wody, jak i mydła oraz powtarzanie czynności przy rożnych okazjach od sześciu do dziesięciu razy dziennie. Częstsze mycie rąk, jak podają specjaliści, nie ma większego znaczenia. Zwiększoną czujność należy zachować w przypadku pojawienia się pierwszych objawów choroby oraz w trakcie jej przebiegu. W tym przypadku powinniśmy chronić przed zarażeniem osoby, z którymi mieliśmy bliższy kontakt.

Coraz powszechniejsze są akcje promujące częste mycie rąk oraz budujące prawidłowe nawyki. Przystępują do nich przedszkola, których celem jest przekazanie cennej wiedzy dzieciom już w pierwszych latach życia. Tego typu działania pozwalają budować pozytywne nawyki, które dzięki wczesnej nauce pozostaną z maluchami na długie lata. Podejmowane inicjatywy obejmują tematyczne zajęcia uświadamiające, jak częste mycie rąk wpływa na nasze zdrowie, a także praktyczne warsztaty instruujące, jak prawidłowo myć dłonie.

Dzień… przez cały rok

Z roku na rok światowy Dzień Czystych Rąk jest coraz lepiej promowany na całym świecie. Choć do tej pory o święcie tym słyszeliśmy zaledwie raz do roku – właśnie 15 października – czas pandemii stał się nieprzerwaną kampanią uświadamiającą społeczeństwo o wpływie utrzymania higieny rąk na nasze zdrowie. Powszechnie znane stały się płyny do dezynfekcji, z których korzystamy, kiedy nie mamy dostępu do wody oraz mydła. Pamiętamy o tym, by zadbać o higienę dłoni po każdym powrocie do domu, opuszczeniu pomieszczenia, w którym przebywała druga osoba, wyjściu ze sklepu czy też z komunikacji miejskiej. Innymi słowy, po każdorazowym kontakcie z powierzchniami, z których mogli też korzystać inni. W miejscach publicznych unikamy dotykania dłońmi ust, nosa oraz okolic oczu. Bardzo łatwo można w ten sposób wprowadzić chorobotwórcze drobnoustroje do naszego organizmu. Pamiętajmy o tym, że nie tylko SARS-CoV-2 stanowi dla nas zagrożenie. Istniało i istnieje mnóstwo innych niebezpieczeństw, które przy odrobinie nieuwagi, braku dobrych nawyków, braku higieny mogą spowodować wywołanie jednej z wielu groźnych dla nas chorób.

Na każdym kroku dostrzegamy ogromny wpływ pandemii na wzrost świadomości wpływu częstszego mycia rąk na nasze zdrowie. Warto jednak pamiętać, że pandemia kiedyś ustanie, a nabyte nawyki… znikną z pola widzenia. Aby temu przeciwdziałać, należy sprawić, by światowy Dzień Czystych Rąk trwał cały rok – a to dzięki kampaniom informacyjnym, przypominającym o powadze higieny na każdym roku. Na koniec pragniemy przypomnieć Państwu, w jaki sposób powinno się prawidłowo myć ręce.

* Źrodło: Badanie dotyczące mycia rąk podczas pandemii, Polska Agencja Prasowa

Autor

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Zapisz się na newsletter

Nigdy nie przegap żadnych ważnych wiadomości. Poinformujemy Cię o nowym wydaniu magazynu Forum Czystości. Zapisz się już teraz!