W czerwcu 2019 EFCI opublikowała swój Raport o Trendach (Trend Report, The European Cleaning Industry 1995–2016). To statystyczne opracowanie oferuje dużo informacji o firmach branży czystości w Europie oraz ich ewolucji w ciągu ostatnich 20 lat. Niniejszy raport opiera się na poprzednich wydaniach ankiet EFCI publikowanych regularnie od 1987 oraz na najświeższych danych Eurostatu.
Wykorzystując i udostępniając ten raport, EFCI zamierza promować branżę oraz zwiększać konkurencyjność i wizerunek sektora. W tym artykule, na podstawie wniosków z raportu, przeanalizujemy,
jakie są główne cechy firm sprzątających i jak ewoluowały one w czasie.
Liczba firm branży czystości
W 2016 całkowita liczba firm sprzątających przekroczyła 277 000. Liczba ta wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 20 lat, co stanowi średni wzrost o 8000 przedsiębiorstw rocznie w Europie. Pomimo spadku po globalnym kryzysie, liczba przedsiębiorstw nadal rosła więcej niż 3% rocznie. Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) stanowią 98% procent rynku (z wyłączeniem samozatrudnienia). Wzrost liczby przedsiębiorstw wynika głównie ze znacznego wzrostu mikroprzedsiębiorstw zatrudniających od dwóch do dziewięciu pracowników: w 2016 prawie trzy z czterech przedsiębiorstw posiadały rzeczywiście mniej niż 10 pracowników.
Obroty firm branży czystości
Ogólnie rzecz ujmując, całkowite obroty branży czystości potroiły się przez ostatnie 20 lat do 107 miliardów euro w 2016 roku. Firmy zatrudniające ponad 250 pracowników generują 48% całkowitych obrotów, podczas gdy pozostała połowa została wygenerowana przez małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP). Z drugiej strony, obroty generowane przez przedsiębiorstwa zatrudniające od dwóch do dziewięciu pracowników zmniejszyły się nieznacznie z 16% do 13% całkowitego obrotu. Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania stanowiły 69% obrotów branży w 2016.
Raport o Trendach EFCI jest dostępny na www.efci.eu/wp-content/uploads/flipbooks/1/