Jeden ze sposobów ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 w zakładach pracy
Pandemia jeszcze bardziej niż wcześniej uwrażliwiła nas na kwestię przestrzegania zasad higieny zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Ograniczenie ryzyka zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w tej drugiej sferze naszego życia wiąże się m.in. z właściwym utrzymaniem w czystości odzieży roboczej. Warto zastanowić się, również z przyczyn ekonomicznych, czy tego zadania nie lepiej powierzyć specjalistycznym firmom…
Powierzenie dostawy i serwisu odzieży profesjonalnej firmie jest nie tylko wygodnym, ale i ekonomicznym rozwiązaniem
Pandemia koronawirusa postawiła przed przedsiębiorcami wiele wyzwań. Wraz ze wzrostem liczby osób zakażonych rząd wprowadzał kolejne ograniczenia. Zamknięto lokale usługowe, galerie handlowe, kina oraz lokale gastronomiczne. Ograniczenia te przyczyniły się do pogorszenia sytuacji ekonomicznej również w innych branżach. Obecnie zarządzający przedsiębiorstwami najczęściej wskazują na następujące problemy: spadek popytu i podaży, redukcję zatrudnienia czy zapewnienie bezpiecznych warunków pracy poprzez zminimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Na ograniczenie tego ryzyka wpływa
kilka czynników, m.in. zachowanie odpowiedniego dystansu, dezynfekcja miejsc pracy czy przestrzeganie zasad higieny poprzeznp. utrzymanie odzieży roboczej w czystości.
We własnym zakresie…
Wyposażenie pracowników w odzież roboczą to proces, który może angażować wiele zasobów przedsiębiorstwa. Oto wyzwania, przed którymi stoi firma, gdy chce sama obsługiwać kwestie związane z odzieżą:
- zakup właściwych ubrań roboczych dla każdego stanowiska,
- dobór rozmiarów odzieży dla każdego pracownika,
- śledzenie i wymiana zużytej odzieży,
- zakup odzieży dla nowych pracowników,
- naprawa uszkodzeń odzieży,
- ewidencja i rozliczanie pracowników z pobranej i zwróconej odzieży (zapobieganie kradzieży i zniszczeniom),
- magazynowanie i dystrybucja odzieży,
- zgodność dostarczonej pracownikom odzieży roboczej z przepisami prawa.
A może wynajem?
W ramach usługi wynajmu odzieży roboczej wszystkie wymienione zadania przejmuje na siebie specjalistyczna firma, która doradza przy wyborze odzieży, kupuje ją oraz serwisuje. Klient tym samym koncentruje się tylko i wyłącznie na użytkowaniu odzieży, nie zaprzątając sobie głowy jej serwisowaniem. Usługa wynajmu dzieli się na kilka integralnych etapów, które układają się w perfekcyjny system. Priorytetem zawsze jest poznanie potrzeb
klienta oraz dopasowanie odzieży do specyfiki stanowiska pracy. Następnie każdy pracownik otrzymuje własne ubrania, opatrzone nazwiskiem i kodem kreskowym. Zapobiega to późniejszym pomyłkom. W trakcie użytkowania zabrudzona odzież odbierana jest przez kierowcę do pralni, a w jej miejsce zostawiana jest czysta.
Po wypraniu i wysuszeniu każde ubranie poddawane jest szczegółowej kontroli jakości. Osoby odpowiedzialne za to stanowisko decydują, czy odzież powinna zostać naprawiona, czy wymieniona na nową. System szafek gwarantuje, że czyste ubrania nie trafią w niepowołane ręce oraz nie ulegną przypadkowemu zniszczeniu. Każdy pracownik otrzymuje własną skrytkę i dopasowany do niej kluczyk, który zapewnia bezpieczny dostęp do ubrań. Oprócz szafek na odzież czystą pracownicy mają do dyspozycji specjalne brudowniki, do których wrzucają zabrudzone ubrania po skończonej pracy. Dzięki temu brudna odzież nie ma styczności z czystą.
To się opłaca!
Powierzenie dostawy i serwisu odzieży profesjonalnej firmie jest nie tylko wygodnym, ale i ekonomicznym rozwiązaniem. Za bezpieczeństwo i higienę odzieży odpowiada zewnętrzne przedsiębiorstwo. Odpowiednie procesy prania dostosowane do każdego rodzaju odzieży gwarantują czystość i bezpieczeństwo. Technologie prania posiadają pełen zakres działania dezynfekcyjnego, w tym: bakteriobójczy, prątkobójczy, grzybobójczy,
wirusobójczy, łącznie z koronawirusem nowego rodzaju SARS-CoV-2. Biała odzież dodatkowo jest dezynfekowana poprzez użycie chloru. Minimalna temperatura prania wynosi 40 stopni, ale większość ubrań prana jest w temperaturze 65 stopni, co dodatkowo wspomaga zwalczanie wirusa. Proces suszenia odbywa się w przedziale temperatur pomiędzy 80 a 140 stopni. Niektóre tkaniny nie są przystosowane do tak wysokich temperatur, dlatego suszenie ich odbywa się w niższej temperaturze, pomiędzy 40 a 50 stopni. Pralnie używają specjalnych środków piorących i pomocniczych, wytwarzanymi zgodnie z aktualnym ustawodawstwem wg Dyrektywy 98/8/WE. Ponadto środki te są przebadane i dopuszczone przez Instytut im. Roberta Kocha, odpowiedzialny za monitorowanie zdrowia publicznego oraz zwalczanie chorób i profilaktykę. Specjalistyczne procesy prania gwarantują usunięcie bakterii, wegetatywnych drobnoustrojów, w tym prątków, grzybów oraz zarodników, wirusów otoczkowych i bezotoczkowych oraz adenowirusów, rotawirusów i norowirusów oraz koronawirusów.
Jakość, higiena i bezpieczeństwo
Wynajem odzieży to nie tylko sam proces prania. Jak wspomniano, na cały system składa się jeszcze kontrola jakości, naprawa bądź wymiana odzieży oraz jej dostawa. Firmy outsourcingowe przykładają szczególną wagę do tego, aby na każdym z tych etapów zachowana była należyta higiena, a odzież, która trafia do klientów, była bezpieczna. Wiąże się to z ograniczeniem liczby osób, które mają kontakt z odzieżą, oraz dodatkową dezynfekcją miejsc pracy. Pralnia podzielona jest na tzw. strefę brudną oraz czystą. Osoby przebywające w strefie brudnej nie mają dostępu do miejsca z czystą odzieżą. Kierowcy zachowują ostrożność i podczas dostaw przestrzegają wszelkich wymogów bezpieczeństwa zakładu pracy, na którego terenie się znajdują. Auta są zawsze dezynfekowane po skończonym dniu pracy.
Należyta higiena jest jednym z najważniejszych elementów zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2, dlatego tak ważne są odpowiednie procesy prania i dezynfekcji odzieży. Firmy specjalizujące się w outsourcingu ubrań dla pracowników zapewniają najwyższe standardy, ponieważ procedury, które zostały wyżej opisane, są podstawą działalności tych przedsiębiorstw niezależnie od sytuacji epidemiologicznej na świecie.