BDO, czyli Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (w skrócie Baza danych odpadowych) jest elektronicznym systemem zawierającym informacje o gospodarowaniu odpadami oraz wprowadzaniu produktów i opakowań do obrotu.
Baza zawiera obecnie moduł rejestracyjny i moduł ewidencyjny. W najbliższym czasie zostanie uruchomiony moduł sprawozdawczy. Baza dostępna jest pod adresem: https://bdo.mos.gov.pl/
Fakty I mity o BDO
Baza została uruchomiona 24 stycznia 2018 r. i jej pierwszym modułem był moduł rejestracyjny. Podmioty zobowiązane do zarejestrowania się w BDO musiały złożyć wniosek rejestrowy do 24 lipca 2018 r., tak więc nieprawdą jest, że wniosek należało złożyć do końca 2019 r., a takie informacje pojawiały się w doniesieniach medialnych.
Nieprawdą jest również, że podmioty, które nie złożyły wniosku do końca 2019 r. nie mogą się już zarejestrować w BDO – wniosek należy złożyć niezwłocznie.
Podmiot, który rozpoczyna działalność objętą wpisem do BDO, musi się zarejestrować w ciągu 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.
W styczniu 2020 r. uruchomiono kolejny moduł w BDO, tj. moduł ewidencyjny. Moduł ten służy do generowania kart przekazania odpadów (KPO) i kart ewidencji odpadów (KEO).
W związku z dużymi opóźnieniami w dokonywaniu rejestracji w BDO Minister Klimatu wprowadził zmianę do ustawy odpadowej, która zezwala na generowanie KPO poza BDO. Termin przejściowy kończy się 30 czerwca 2020 r. Wszystkie papierowe KPO wystawione w okresie od stycznia do czerwca 2020 r. muszą zostać wpisane do BDO w terminie do końca lipca 2020 r.
Nieprawdą jest zatem, że nie ma możliwości przekazania odpadów bez posiadania numeru rejestrowego BDO.
Kto rejestruje się w BDO?
W BDO muszą się zarejestrować:
- wprowadzający do obrotu produkty,
- wprowadzający do obrotu produkty w opakowaniach i opakowania,
- jednostki handlowe, które udostępniają foliówki służące do pakowania produktów sprzedawanych w tych jednostkach (dotyczy handlu hurtowego i detalicznego),
- gospodarujący odpadami, w tym wytwórcy odpadów.
Jesteś wprowadzającym, jeżeli:
- przywozisz towar spoza terytorium Polski (import lub wewnątrzwspólnotowa dostawa),
- produkujesz własne towary,
- zlecasz produkcję, a towar wprowadzasz pod własnym znakiem towarowym, np. „wyprodukowano dla”,
- przepakowujesz towar, dodając opakowania.
Jesteś wytwórcą odpadów, jeżeli na przykład:
- rozpakowujesz produkty i wyrzucasz opakowania po nich,
- prowadzisz prace porządkowe, w wyniku których powstają zużyte opakowania,
- wyrzucasz przeterminowane preparaty,
- wykonujesz prace, w wyniku których powstają zużyte rękawice i zużyta odzież ochronna lub robocza,
- wyrzucasz zużyte ściereczki, sorbenty.
Nie musisz się rejestrować w BDO, jeżeli wytwarzasz odpady w rodzaju i ilości objętej zwolnieniem z prowadzenia ewidencji, wymienione w rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów.
BDO i przekazywanie odpadów
PAMIĘTAJ! Jesteś odpowiedzialny za odpad do momentu przekazania go uprawnionej firmie, tj. posiadającej decyzję zezwalającą na zbieranie lub zbieranie i przetwarzanie odpadów.
Jak wybrać właściwą firmę?
KROK 1: Sprawdź w BDO, jakie działy zostały uwzględnione we wpisie firmy (nie musisz się logować do BDO, aby to sprawdzić – rejestr jest ogólnodostępny). Firma powinna być wpisana w dziale XI.
KROK 2: Poproś firmę o kopię/skan decyzji i sprawdź, czy widnieje w niej kod odpadu, który chcesz przekazać.
Co to jest KPO?
Po wyborze firmy i ustaleniu warunków finansowych odbioru można zaplanować kartę przekazania odpadów w BDO. Przekazanie odpadów następuje w oparciu o karty przekazania odpadów (KPO) generowane w BDO, z wyłączeniem przypadków, gdy podmiot korzysta z okresu przejściowego i wystawia papierową KPO.
Jak sporządzić KPO?
- zaplanuj KPO, wskazując firmę transportującą i odbierającą odpady,
- sprawdź, kto przyjechał po odpad, i zweryfikuj, czy zgadza się to z danymi w BDO,
- sprawdzaj status KPO w BDO – w ten sposób dowiesz się, na jakim etapie jest przekazanie odpadu i czy trafił już do przejmującego,
- po przejściu pełnego cyklu w BDO Twoja KPO będzie widoczna jako „zatwierdzone przyjęcie”.